2 mat-biol-chem pod lupą, a właściwie… pod mikroskopem.

Sosnowiec, dworzec, 4°C, wtorek 24 listopada, godz. 08:15 – tak wyglądał początek naszej wyprawy na zajęcia w pracowni Mikroskopii Skaningowej na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. O godzinie 9:00 otworzyły się przed nami drzwi do uniwersyteckiego świata.

Na początku trochę teorii – dzięki ciekawej prelekcji zgłębiliśmy tajniki mikrobiologii. Jak przystało na matematyków, odnalezienie się w tych małych jednostkach nie sprawiło nam żadnych problemów.

Przyszedł czas na praktykę – w drugiej części spotkania pod bacznym okiem kadry uniwersyteckiej przystąpiliśmy do tworzenia naszych własnych preparatów do mikroskopii skaningowej. Jak wiadomo, kreatywność Staszicaków nie zna granic, dlatego powstały nawet dzieła sztuki….Trzeba było też potrenować cierpliwość i precyzję!

Wreszcie nadszedł długo oczekiwany moment – mogliśmy zobaczyć z bliska mikroskop skaningowy i jego działanie, a nawet mieliśmy szansę, by samodzielnie go obsługiwać. Wyniki były zaskakujące, co zostało uchwycone na pamiątkowych zdjęciach skaningowych. Zobaczyliśmy napylane złotem nasze własne włosy i brwi!

Niestety, akademicka przygoda musiała dobiec końca, bo w szkole czekała już na nas świeżo wydrukowana kartkówka z biologii 😉

Podsumowując: byliśmy, zobaczyliśmy i… jeszcze tam wrócimy, o czym przekonują nas starania dr Ewy Mróz oraz niezwykła uprzejmość, profesjonalizm i zaangażowanie dr Jagny Karcz, pracownika naukowego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Klasa 2Mat

Zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.