„Adwentowy Dzień Skupienia”

NewsyMożliwość komentowania „Adwentowy Dzień Skupienia” została wyłączona

Tym razem, nie jak co roku, ale pierwszy raz, w naszej szkole mieliśmy okazję przeżyć wspólnie Adwentowy Dzień Skupienia połączony z mszą świętą z okazji 125-lecia Liceum im. Stanisława Staszica.

„Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie” (Ps 72)

Adwent jest wyjątkowym czasem dla chrześcijan. Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego “adventus”, które oznacza przyjście. Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cesarza. Dla chrześcijan to radosny czas przygotowania na przyjście Pana. Dlatego też Adwent jest nie tyle czasem pokuty, ile raczej pobożnego i radosnego oczekiwania. Pominięcie hymnu Gloria w czasie mszy nie jest wyrazem pokuty, jak w Wielkim Poście, lecz znakiem oczekiwania na to, aby na nowo zabrzmiał hymn anielski, śpiewany w noc narodzenia Jezusa.

„Bądźcie gotowi, bo o godzinie, o której się nie domyślacie, Syn Człowieczy przyjdzie” (Łk 12,40)

Czas Adwentu jest dla każdego z nas dobrym powodem do zatrzymania się w tym pędzie, jaki niesie ze sobą życie. Pędzie, w którym zapominamy, co jest naprawdę ważne. Do takiej refleksji skłoniło nas świadectwo misyjnej posługi siostry Ilony Firszt, karmelitanki od Dzieciątka Jezus, która 10 lat przebywała w Kamerunie, w miasteczku Dimako. Była tam odpowiedzialna za Katolicką Szkołę Podstawową im. Dzieciątka Jezus i zajmowała się katechizacją dzieci i młodzieży. Głód, brak dostępu do świeżej wody, choroby zakaźne, analfabetyzm – to tylko ważniejsze problemy, z którymi musiała zmierzyć się siostra misjonarka. Jej opowieść, wsparta dokumentami w postaci filmu i zdjęć, wywarła duże wrażenie na zgromadzonych w kościele św. Tomasza uczniów i nauczycieli. I jak wyraził to jeden z naszych uczniów, współorganizatorów spotkania w kościele: „Dzień Skupienia wniósł w nasze życie nowe spojrzenie na drugiego człowieka, na miłość, rodzinę. Słuchając świadectwa, które wygłosiła Siostra Ilona, karmelitanka, potrafiliśmy odnaleźć w nim siebie. Dzięki tym słowom zrozumieliśmy, jak ważne jest to, by żyć w zgodzie ze sobą i z Bogiem, by nie poddawać się w trudnych chwilach i zawierzyć wszystko Temu, który przychodzi.”

Uroczysta msza św. w intencji naszej staszicowskiej społeczności stanowiła dobrą okazję, by zbliżyć się do Tajemnicy Boga, który jest obecny w chlebie żywym i we wspólnocie Kościoła. Słowo Boże i homilię wygłosił sam proboszcz parafii św. Tomasza – ks. Andrzej Domagała. Bogata liturgia, wsparta śpiewem naszego szkolnego chóru pod przewodnictwem Zuzanny Haberki, stworzyła podniosłą i niepowtarzalną zarazem atmosferę spotkania.

Podziękowania dla Wszystkich zaangażowanych w przygotowanie oprawy liturgicznej i muzycznej:

Pawłowi Kowalskiemu, Mateuszowi Baładze, Adamowi Dubielowi, Grzegorzowi Karpińskiemu, Julii Surmackiej, Marcie Sulidze, Natalii Piaseckiej, Małgosi Strzodzie, Magdzie Granickiej oraz wspaniałej grupie muzycznej: Piotrowi Koźmińskiemu, Marcie Florczyk, Kasi Zapadce, Weronice Wołek, Zuzi Ciołczyk, Weronice Bronikowskiej, Grzegorzowi Guzerze, Alicji Pileckiej, Natalii Mikłuszce i oczywiście Zuzi Haberce.

Dziękujemy również Dyrekcji, Wychowawcom i Uczniom, którzy byli obecni na naszym wspólnym Adwentowym Dniu Skupienia.

W małym świętym Dziecku Bóg daje nam zbawienie.

„Oto Pan Bóg przyjdzie
Z rzeszą świętych nam przybędzie,
Światłość wielka w dzień ów będzie.
Alleluja! Alleluja!”

Niech Gwiazda Betlejemska zwiastuje nam w sercu na nowo tę Dobrą Nowinę, niech się rozraduje serce i uwierzy Jezusowi, niech się umocni nadzieją na cały nowy 2020 rok.

Paweł Kowalski, III bp1

Anna Matusewicz

Serdecznie zapraszamy do przeglądania do galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress