Ależ było smacznie na UŚ…

06 kwietnia 2017 r. grupa C2 języka rosyjskiego pod opieką pani profesor Agaty Kaczyńskiej, miała niepowtarzalną okazję uczestniczyć w warsztatach językowych na Uniwersytecie Śląskim – konkretnie, w Instytucie Filologii Wschodniosłowiańskiej. Były to już kolejne takie zajęcia w cyklu „Tego nie znajdziesz w podręczniku, a tematem tego wydarzenia było rosyjskie jedzenie.

Od godziny 10:00 do 13:00 cała nasza grupa (wraz z kolegami z innych szkół) uczestniczyła w trzech wykładach poświęconych różnym kwestiom związanych z tematem przewodnim.
Pierwszy z nich dotyczył tradycji, konkretnie powideł, które, jak się dowiedzieliśmy, można „upichcić” nie tylko z owoców, ale również z szyszek czy płatków róży lub kabaczka. Atrakcją tej części lekcji był znany wszystkim super animowany film” Masza i Niedźwiedź”. Tym razem przeurocza bohaterka wraz ze swym przyjacielem przygotowywała, właśnie konfitury, po rosyjsku „warienie”, które tradycyjnie pije się w Rosji do herbaty.

Drugi z wykładów miał na celu wskazać, jak ważne jest zdrowe żywienie w codziennym życiu, a przy tym poznaliśmy mnóstwo przydatnych słówek, które się z tematem wiązały i których z pewnością będziemy często używać w przyszłości, chociażby podczas wizyty w restauracji.

Ostatnia z prelekcji okazała się szczególnie interesująca. Dotyczyła ona tradycyjnych potraw wielkanocnych obecnych na rosyjskim stole. To właśnie wtedy dowiedzieliśmy się, że powinno się na nim znajdować czterdzieści osiem różnych dań, a każde musi być podane na zimno; poznaliśmy także różnice występujące między tradycjami naszymi a wschodniosłowiańskimi oraz zobaczyliśmy, co powinno znajdować się w rosyjskim wielkanocnym koszyku.
Od teraz wiemy już, że na świątecznym- wielkanocnym stole u naszych wschodnich sąsiadów znajduje się m.in. kulicz, pascha i burzenica.

Do szkoły wróciliśmy w wyśmienitych nastrojach oraz bogatsi w nowe wiadomości, które z pewnością wykorzystamy w życiu jeszcze nie raz. Tylko ciut zgłodniałyśmy, ale to nie dziwne po tak smacznym temacie znakomitych trzech warsztatów.

Serdecznie dziękujemy pracownikom UŚ ZA ZAPROSZENIE.
W.S.