ASTROSTASZIC PODBIJA PRZESTRZEŃ

NewsyMożliwość komentowania ASTROSTASZIC PODBIJA PRZESTRZEŃ została wyłączona

Grupa uczniów z naszej szkoły uczęszczająca na dodatkowe zajęcia z informatyki prowadzone przez absolwenta z 2015 r. Maćka Trzebińskiego, wzięła udział w pierwszym etapie konkursu European Astro Pi Challenge organizowanym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). Do wzięcia udziału zachęcił nas Stanisław Podgórski, absolwent z roku 2008, obecnie inżynier oprogramowania w CERNie.

Zadaniem uczestników było opisanie pomysłu na program komputerowy przeprowadzający eksperyment w jednej z dwóch kategorii: życie na ziemi lub życie w kosmosie.
Nasi uczniowie wybrali opcję pierwszą. Nakreślony w zgłoszeniu program ma na celu badanie ilości światła emitowanego z powierzchni ziemi w nocy przy użyciu kamery umieszczonej na pokładzie stacji kosmicznej. Pozwoli to określić poziom zanieczyszczenia światłem w danych rejonach, oraz zużycie energii elektrycznej na sztuczne oświetlenie.

Komisja konkursowa, po zapoznaniu się ze wszystkimi pracami, zakwalifikowała pomysł AstroStaszica do następnej fazy konkursu, polegającej na napisaniu kodu programu do opisanego doświadczenia. Do szkoły została wysłana platforma treningowa – identyczna znajduje się na stacji kosmicznej – by uczniowie mogli testować swoje rozwiązania.

Na ukończenie zadania mają czas do lutego. Najlepsze prace z etapu drugiego zostaną uruchomione na platformie komputerowej Raspberry Pi na międzynarodowej stacji kosmicznej. W ostatnim etapie konkursu uczniowie zdobędą dostęp do danych jakie uzyskał program i na ich podstawie będą musieli napisać raport z “kosmicznej podróży” ich programu. AstroStaszicowi gratulujemy i życzymy połamania klawiatury w kolejnym etapie!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress