Back to school – wizyta Elżbiety Bieńkowskiej w „Staszicu”

NewsyMożliwość komentowania Back to school – wizyta Elżbiety Bieńkowskiej w „Staszicu” została wyłączona

Spotkania ze znanymi polskimi politykami nie należą w naszej szkole do wyjątków. Jednym z najczęstszych gości jest pani Elżbieta Bieńkowska, niegdyś minister rozwoju regionalnego, a następnie wicepremier oraz minister infrastruktury i rozwoju w dwóch kolejnych rządach Donalda Tuska, a obecnie komisarz UE ds. rynku wewnętrznego i usług, przemysłu, przedsiębiorczości małych i średnich przedsiębiorstw. I nasza absolwentka z roku 1982.

W ostatni poniedziałek ponownie zawitała do swojej macierzystej szkoły. Okazją był program Komisji Europejskiej „Back to school” polegający na spotkaniach brukselskich urzędników z uczniami szkół, do których kiedyś uczęszczali. Stąd też Elżbiecie Bieńkowskiej towarzyszyła jej młodsza koleżanka (absolwentka z 1997 roku), audytor w Dyrekcji Zatrudnienia Komisji Europejskiej, pani Dobromiła Pałucha.

Przyjazd Elżbiety Bieńkowskiej do końca stał pod znakiem zapytania. Powodem były kłopoty zdrowotne skutkujące koniecznością kilkudniowej hospitalizacji. A jednak Pani Komisarz do nas przyjechała. Sama, bez policyjnej eskorty, bez jakiejkolwiek ochrony, własnym i przez siebie prowadzonym samochodem. Jak widać władza nie wszystkim uderza do głowy.

Spotkanie prowadzone przez przyszłorocznych maturzystów Agnieszkę Starczewską i Igora Tomeckiego poprzedzone zostało wręczeniem nagród w szkolnym konkursie wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się w ubiegłym tygodniu. Laureatami zostali:

1. Michał Chmara (III GA) w kategorii gimnazjalistów.

2. Natalia Boroń (I BCH) w kategorii licealistów (rozszerzenia niehumanistyczne).

3. Wiktoria Kondas (IBP2) w kategorii licealistów (rozszerzenia humanistyczne).

Potem przyszedł czas na pytania zadawane przez prowadzących i uczestników spotkania obydwu paniom. Uczniowie mogli się dowiedzieć m. in. tego, w jaki sposób można zostać europejskim urzędnikiem, jak postrzegana jest obecna polityka naszego kraju w Brukseli, czy możliwa jest bliższa współpraca gospodarcza między UE a USA, czy wizja Europy wielu prędkości prezydenta Macrona ma szanse realizacji, co mogą stracić Brytyjczycy w wyniku Brexitu, czy UE popiera secesję Katalonii. Elżbieta Bieńkowska wielokrotnie podkreślała, że czuje się polską patriotką i dlatego po zakończeniu kadencji zamierza wrócić do kraju, ponieważ warto pracować dla Polski, do czego też gorąco zachęcała staszicaków. Przyszłość pokaże, z jakim skutkiem. Wierzymy, że z pozytywnym!

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress