Barwy Wolontariatu w województwie śląskim 2019

Jest nam niezmiernie miło, że Dom Aniołów Stróżów zgłosił naszą szkołę do udziału w konkursie „Barwy Wolontariatu 2019”, podczas którego Regionalne Centrum w Katowicach wyłoni najbardziej zaangażowanych wolontariuszy województwa śląskiego w 2019 roku!

Opis działalności kandydata

„Staszicaki” czyli Wolontariuszki i Wolontariusze – Uczennice i Uczniowie IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu na czele ze swoimi koordynatorkami: Anną Matusewicz i Wioletą Garnik działania Domu Aniołów Stróżów wspierają od mniej więcej połowy roku 2018.

Przez trochę ponad rok współpracy Uczennice i Uczniowie nie tylko zaangażowali się w najróżniejsze działania prowadzone przez Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym z Katowic, Chorzowa oraz Sosnowca, ale także w maju 2019 przejęli inicjatywę, samodzielnie organizując Koncert charytatywny dedykowany podopiecznym Domu Aniołów Stróżów z sosnowieckiego Klubu Aktywności Dzieci i Młodzieży na Juliuszu.

Podczas koncertu – w całości przygotowywanego przez wolontariuszy – młodzież z sosnowieckich szkół miała możliwość zaprezentować swoje talenty, śpiewając, tańcząc, grając na instrumentach czy recytując poezję. Wydarzenie było okazją do zorganizowania zbiórki publicznej, w której efekcie uzyskano prawie 2700 zł przeznaczonych na opłacenie wakacyjnego obozu terapeutycznego dla podopiecznych Klubu.

Młodzież ze Staszica to młodzież bardzo zajęta – startują w konkursach, olimpiadach, debatach oksfordzkich, uczęszczają na – czasem bardzo egzotyczne – zajęcia dodatkowe, a przede wszystkim mocno inwestują w swoją edukację, spędzając na nauce większość czasu. Mimo tego blisko 80 osób – Uczennic i Uczniów – aktywnie włączyło się w mijającym roku w „anielski” wolontariat.

11 osób regularnie wspomagało pracę wychowawców w Sosnowcu na Juliuszu, pomagając dzieciom uczęszczającym na świetlicę w odrabianiu zadań domowych i w nauce. 19 osób włączyło się w przygotowania pikników integracyjnych przy okazji m. in. obchodów pierwszej rocznicy działalności Klubu, szykując poczęstunek, miejsce imprezy, prowadząc stanowiska z festynowymi atrakcjami dla dzieci, a także sprzątając po wydarzeniu. 18 osób zaangażowało się wolontaryjnie w działania na Juliuszu w czasie ferii zimowych, angażując się w prowadzenie zajęć dla dzieci i towarzysząc małym podopiecznym placówki podczas codziennych zadań i obowiązków, a także, samodzielnie organizując na zakończenie ferii bal karnawałowy dla uczestników ferii. 12 osób wzięło udział w loterii charytatywnej oraz innych akcyjnych działaniach, podczas których wolontariusze m. in. kwestowali na rzecz podopiecznych Stowarzyszenia.

Chcielibyśmy przede wszystkim docenić różnorodność podejmowanych przez Wolontariuszy działań, ich entuzjazm i zaangażowanie, a także cierpliwość i ciepło, jakie okazują podopiecznym sosnowieckiej Placówki.

Dzieciaki uwielbiają odrabiać lekcje z uczniami Staszica, lubią ich poczucie humoru oraz spokój, z jakim potrafią wytłumaczyć zawiłości matematyki, angielskiego czy innych przedmiotów.

Jesteśmy pod wrażeniem, że młodzież dojeżdża – niejednokrotnie sama (i sama wraca) – na Juliusz, który (kto zna Sosnowiec, ten wie najlepiej), jest jakby na końcu świata dla mieszkańców Sosnowca, a tymczasem do Aniołów dojeżdża Młodzież z Czeladzi, z Dąbrowy, z Jaworzna, z Wojkowic… Żałujemy też, że wielu Uczniów i wiele Uczennic właśnie z tego logistycznego powodu może wspomagać nasze działania tylko w ferie lub w wakacje i nie jest w stanie kontynuować wolontariatu regularnie w ciągu roku szkolnego, ponieważ dzieci ubóstwiają ich towarzystwo, energię i uśmiech, a po dyżurach długo dopytują, kiedy przyjdzie Kacper, Zuza, Maks, Kacper, Ola… 😊

Dziękujemy także za pomoc akcyjną – bez tej Ekipy pikniki nie byłyby tak ciekawe 😊

Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży wraz z podopiecznymi Domu Aniołów Stróżów