Będzie się działo w czerwcu…

Kto by pomyślał…oto rok szkolny 2016/2017 powoli zbliża się ku końcowi. Pierwszoklasiści nawet się nie spostrzegli, a już niedługo będą w drugiej klasie – 1 września 2017, z pewną siebie miną, spojrzą na nowych ‘Staszicaków” i przypomną sobie to specyficzne uczucie ciekawości i niepokoju, które dokładnie rok wcześniej im towarzyszyło.

Zanim jednak wystawione zostaną wszystkie końcowe oceny, a wychowawcy wypiszą świadectwa i przyznają nagrody „najlepszym z najlepszych”, sprawdźmy, co przyniesie czerwiec. I tak:

1 czerwca, u nas tradycyjnie Dzień Sportu, czyli VII Staszicowskie Igrzyska Olimpijskie. W tym roku rozpoczniemy ten dzień Galą Mistrzów Sportu, na której nagrodzeni zostaną nasi najlepsi sportowcy. A jest się czym pochwalić! Jak wiadomo „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, więc „Staszicaki” dbają o kondycję fizyczną. Rzecz jasna, nie tylko od święta. Każdy znajdzie coś dla siebie – będą sporty drużynowe i indywidualne oraz zawody, które z pewnością zachęcą wszystkich uczestników do zdrowej rywalizacji. Dla mniej aktywnych przewidziano sferę gier planszowych oraz e-sportu. Dla tych, którzy chcą zrobić „masę i rzeźbę” przygotowano wspaniałe zdrowe i pożywne przekąski.

Również 1 czerwca uczniowie klas II LO, którzy realizują rozszerzony program z fizyki wyjeżdżają do Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby wziąć udział w zajęciach warsztatowych. Warto przypomnieć, że wyjazdy naszych „fizyków” do Krakowa odbywają się cyklicznie i są elementem akademickiego kształcenia uczniów IV LO.

W dniach 1-2 czerwca uczyć się będziemy nowoczesnego patriotyzmu – pan prof. Karol Winiarski wraz z siedmioosobową grupą uczniów z klasy 2 BP oraz 2 MAT 1 i 2 wyjeżdżają do Krakowa, aby wziąć udział w finale projektu „Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu”. Organizatorem przedsięwzięcia jest stowarzyszenie Klub Jagielloński. Naszym „młodym patriotom” życzymy miłych wrażeń naukowych w Grodzie Kraka.

2 czerwca ruszamy na podbój Londynu i miast południowej Anglii. Uczniowie klas 2 GA, 2 GB oraz grupa licealistów wyjeżdżają na tygodniowe warsztaty językowe do Wielkiej Brytanii. Dobrym duchem przedsięwzięcia jest pani prof. Katarzyna Tkaczyk, a wspierać ją będą pani prof. Katarzyna Warzyszak-Koprowska oraz pani prof. Agnieszka Morawska. Całej ekipie życzymy niezapomnianych wrażeń i owocnego „Spikania in Inglisz” 😉

3 czerwca czekają nas wyjątkowe przeżycia artystyczne. Oto bowiem w centrum Sosnowca, na tzw. „Patelni” odbędzie się happening fotograficzno – malarski zatytułowany „Żywe obrazy”. Jego pomysłodawczynią jest pani prof. Marzena Dolniak, która niestrudzenie rozbudza w nas potrzebę piękna i obcowania z szeroko rozumianą sztuką. W happeningu wezmą udział uczniowie z klasy 1 GA, 1 GB, 3 GA oraz 3 GB. Zapraszamy na „Patelnię” w godzinach 10 -13!

W dniach 5-10 czerwca odbędą się Nadmorskie Warsztaty Ekologiczne. Do Kątów Rybackich, na jedyny w swoim rodzaju pobyt naukowy, udadzą się przyszli „medycy ze Stasia”, czyli uczniowie klasy II BCH oraz II BP. Już po raz drugi weźmiemy udział w tych warsztatach, a wszystko dzięki pani prof. Ewie Mróz.

Aby zrównoważyć nauki ścisłe, proponujemy coś z dziedziny humanistyki – 8 czerwca pan prof. Michał Orczyk zaprasza uczniów z klasy 1 HUM oraz 1 BCH2 do Teatru Zagłębia na wyjątkowy, wielokrotnie nagradzany spektakl „Korzeniec”. Ta świetnie wyreżyserowana i zagrana sztuka opowiada intrygującą zagadkę kryminalną z życia przedwojennego Sosnowca. Koniecznie trzeba zobaczyć!

A jeśli już o Sosnowcu i historii naszego regionu mowa, to 8 czerwca weźmiemy udział w Gali Lekcji Regionalnych, na którą udadzą się uczniowie klasy II GA i II GB wraz z panem prof. Pawłem Matyszkiewiczem. Miło nam też poinformować, że podczas gali jednym z prelegentów będzie nasz szkolny psycholog – pan Paweł Miąsek, miłośnik historii Zagłębia.

9 czerwca ponownie uaktywnia się szkolny DKF, czyli Dyskusyjny Klub Filmowy. Pan prof. Michał Orczyk zaprasza na projekcję oskarowego filmu Gusa van Santa – „Buntownik z wyboru” z doskonałymi rolami Matta Damona i Bena Afflecka. Po filmie zapraszamy do dyskusji.

10 czerwca rozegrany zostanie piłkarski mecz tolerancji. Jest to część miejskiego Projektu„ City Part”, w którym nasze Liceum uczestniczy wraz z II LO im. E. Plater oraz VI LO im. J. Korczaka. W meczu wezmą udział uczniowie, nauczyciele oraz przedstawiciele władz miejskich. „Staszica” ma reprezentować pan prof. Piotr Grabowski.

13 czerwca kandydaci do klas pierwszych dwujęzycznych naszego Liceum będą pisać egzamin wstępny z języka angielskiego.

14 czerwca odbędzie się wielka uroczystość, czyli II Staszicowska Gala Mistrzów, na której nagrodzimy wszystkich uczniów, którzy w tym roku szkolnym zdobywali laury i tytuły w konkursach, turniejach i olimpiadach przedmiotowych. Nagradzać będziemy nie tylko uczniów „Staszica”, ale również wszystkich uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy z sukcesem brali udział w organizowanych przez nas konkursach przedmiotowych.

16 czerwca uczennice z klasy I GA, 2 GA oraz 1GC zdobywać będą ściankę wspinaczkową pod czujnym okiem swoich wuefistek – pani prof. Agnieszki Morawskiej i pani prof. Wiolety Garnik. Będą też inne formy aktywności fizycznej w centrum sportów. A potem już tylko Tatry albo Himalaje…

23 czerwca uczeń klasy I HUM – Konrad Kluza wraz z panem prof. Karolem Winiarski wyjeżdżają do Warszawy na warsztaty dla uczniów i nauczycieli z cyklu „Polska w XX wieku”. Organizatorem przedsięwzięcia jest Centrum im. Profesora Bronisława Geremka.

20-21 czerwca będzie czasem wycieczkowym. Wszystkie nasze ‘Gumisie” jadą do Wrocławia, aby liczyć krasnale na Rynku Starego Miasta, podziwiać Ostrów Tumski, wejść na Wieżę Matematyków, no i, oczywiście, przeżyć wyjątkowe spotkanie z fauną i florą w Afrykanarium wrocławskiego ZOO. W tym samym czasie klasa I HUM wyrusza do Warszawy. Pobyt w stolicy, choć krótki, ma bogaty program historyczno-artystyczny, o co zadbała wychowawczyni klasy – pani. prof. Sławomira Dziewięcka.

22 czerwca oficjalnie pożegnamy uczniów klasy III gimnazjum. To wtedy zabrzmi dla nich wyjątkowy „ostatni dzwonek” i spotkamy się wszyscy na uroczystości kończącej ich naukę w naszym Gimnazjum. Jesteśmy przekonani, że większość z nich spotkamy znów we wrześniu, już jako uczniów klasy pierwszej IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu – Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi!

A 23 czerwca „Staszicaki” odbiorą świadectwa i WAKACJE 2017 uznamy za rozpoczęte, zaś kolejne dwa odcinki „Będzie się działo…” napiszecie już Wy sami, Drodzy Uczniowie 😉 Miłych Wakacji!

© Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 15 w Sosnowcu

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress