Będzie się działo w czerwcu 2019

Kto by pomyślał…oto rok szkolny 2018/2019 powoli zbliża się ku końcowi. Pierwszoklasiści nawet się nie spostrzegli, a już niedługo będą w drugiej klasie – 1 września 2019, z pewną siebie miną, spojrzą na nowych „Staszicaków” i przypomną sobie to specyficzne uczucie ciekawości i niepokoju, które dokładnie rok wcześniej im towarzyszyło.

Zanim jednak wystawione zostaną wszystkie końcowe oceny, a wychowawcy wypiszą świadectwa i przyznają nagrody „najlepszym z najlepszych”, spójrzmy, co przyniesie czerwiec. I choć w tym roku wyjątkowo dla nas krótki, to w „Staszicu” zapowiada się bardzo aktywnie. I tak:

Dla uczniów szkół gimnazjalnych z Sosnowca i okolic, którzy szczególnie upodobali sobie historię i geografię naszego kraju, już po raz czwarty przygotowaliśmy wyjątkowy konkurs: Konkurs Humanistyczno – Geograficzny „Polska – moja Ojczyzna”, na który zapraszamy 3 czerwca. Pomysłodawcą konkursu i autorem konkursowych zadań jest pan prof. Karol Winiarski. Drodzy Gimnazjaliści, życzymy Wam wielu sukcesów!

3 czerwca odbędzie się również nasz Szkolny Konkurs Wiedzy o Kulturze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, którego autorem jest pan prof. Leszek Morawa. Młodsze i starsze „Staszicaki” będą mogły sprawdzić, ile wiedzą o krajach, z których wywodzi się rządzący współczesnym światem język angielski. Do wygrania cenne nagrody! Fingers crossed!
Czerwiec okazuje się być miesiącem niemal wszystkich szkolnych przedmiotów – humanistyka przeplata się z naukami ścisłymi, a gdzieniegdzie pojawia się duch kultury fizycznej:
3 czerwca trzyosobowa drużyna p. prof. Dariusz Kantora weźmie udział w zawodach koszykówki ulicznej.

4 czerwca reprezentacja naszej szkoły oraz poczet sztandarowy wezmą udział w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej państwu Marii i Zdzisławowi Polańskim. Małżeństwo Polańskich zapisało się w historii Sosnowca jako niestrudzeni nauczyciele organizujący tajne nauczanie. Po wojnie pani profesor Polańska została zatrudniona w naszym Liceum jako nauczycielka języka francuskiego. Odeszła na emeryturę po 40 latach pracy. Pamiątkowa tablica ma być odsłonięta na ulicy Żytniej 1, gdzie w zwykłej kamienicy młodzi małżonkowie we wrześniu 1939 roku rozpoczynali pracę konspiracyjną i gdzie zaczynała się się tworzyć tajna szkoła, której uczniów nazywano „polańczykami”.

5 czerwca uczniowie klasy II BCH z p. prof. Małgorzatą Morkis wybierają się na Wydział Farmaceutyczny ŚUM, gdzie uczestniczyć będą w ciekawych wykładach i ćwiczeniach w ramach Dni Otwartych uczelni.

6 czerwca odbędą się ostatnie zajęcia w ramach tegorocznej Staszicowskiej Kuźni Talentów, które poświęcone będą mowie ciała. Zajęcia poprowadzi p. prof. Jacek Bajer.

Podczas ostatnich czerwcowych lekcji historii uczniowie klasy III GB wyruszą z p. prof. Sławomirą Dziewięcką do zabytkowych miejsc w Sosnowcu, aby uczyć się w sposób twórczy i niebanalny. Śladem bohaterów „Korzeńca” eksplorować będą Pogoń w poszukiwaniu śladów założyciela naszej Szkoły – Henryka Dietla i jemu współczesnych. Odwiedzą także cmentarz czterech wyznań przy Alei Mireckiego oraz Kościół Ewangelicki, gdzie spotkają się z tamtejszym pastorem.

W dniach 6 – 13 czerwca klasa III GA wraz z wychowawczynią p. prof. Aleksandrą Kiełtucką wyrusza na podbój Londynu. W programie wycieczki przewidziano nie tylko zwiedzanie zabytków historycznych, miejsc kultury i sztuki, lecz także realizację dwóch projektów językowych: „Bądź moim przewodnikiem po Londynie” i „Koniec języka za przewodnika”. Całej ekipie życzymy niezapomnianych wrażeń i owocnego „Spikania in Inglisz”. No i pozdrówcie od nas Królową 😉

7 czerwca 3-osobowa drużyna uczennic z klasy medialno-prawnej (1b2) będzie reprezentowała nasze Liceum w Uniwersjadzie Polonistycznej (konkursie literacko-językowym) dla uczniów szkół średnich województwa śląskiego. Odbędzie się ona na Wydziale Filologicznym UŚ w Katowicach. Organizatorem Uniwersjady jest Instytut Nauki o Literaturze Współczesnej UŚ.

Swoje znaczące miejsce wśród czerwcowych działań w „Staszicu” zajmują akcje charytatywne naszych wspaniałych wolontariuszy. 7 czerwca w godzinach popołudniowych serdecznie zapraszamy całą szkolną społeczność na autorski spektakl ucznia klasy II BCH – Jakuba Szkutnika zatytułowany „Wśród maków i powoju”. Spektakl jest częścią Dwudniowego Maratonu Wydarzeń Artystycznych, a wystąpią w nim utalentowani aktorzy z naszej Szkoły. Organizatorem wydarzenia jest Szkolny Klub Wolontariatu IV LO, nad którym opiekę sprawują p. prof. Anna Matusewicz i p. prof. Wioleta Garnik. Przypomnijmy, że rozpoczęty koncertem w sosnowieckiej „Muzie” Maraton to akcja charytatywna, z której całkowity dochód przeznaczony jest na wsparcie Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów”. Brawo „staszicowscy” wolontariusze! Wielkie podziękowania dla wszystkich za Wasze dobre serca, zaangażowanie i ciężką pracę na rzecz potrzebujących:-)

Od niedzieli 9 czerwca rozpoczną się Nadmorskie Warsztaty Ekologiczne, które potrwają do 14 czerwca. Na jedyny w swoim rodzaju pobyt naukowy do Kątów Rybackich, udadzą się przyszli „medycy ze Stasia”, czyli uczniowie klasy II BCH oraz II BP1 i II BP2. Już po raz czwarty weźmiemy udział w tych warsztatach, a wszystko dzięki pani prof. Ewie Mróz.

W piątek 14 czerwca odbędzie się Konkurs Wiedzy o Biotechnologii organizowany przez Śląski Uniwersytet Medyczny. Wezmą w nich udział uczniowie naszej Szkoły. Będzie to już z pewnością ostatni tegoroczny konkurs, bo przecież 19 czerwca oficjalnie pożegnamy uczniów klasy III gimnazjum. To wtedy zabrzmi dla nich wyjątkowy „ostatni dzwonek” kończący ich naukę w 25 Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica. Jesteśmy przekonani, że większość z nich spotkamy znów we wrześniu, już jako uczniów klas pierwszych IV LO! Licealiści także odbiorą świadectwa, dyplomy, nagrody…. a wtedy WAKACJE 2019 uznamy za rozpoczęte, zaś kolejne dwa odcinki „Będzie się działo!” napiszecie już Wy sami…

Życzymy wszystkim wspaniałych, bezpiecznych wakacji!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress