Będzie się działo w Grudniu 2018

Podobnie jak w roku ubiegłym, grudzień poświęcamy Człowiekowi i Człowieczeństwu (przez duże „C”!). Przypomnijmy sobie słowa rzymskiego komediopisarza – Terencjusza: „Homo sum, humani nihil a me alienum putto”, czyli „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce”. Niech więc pierwszemu zimowemu miesiącowi w IV LO przyświecają hasła:„humanistyka”, „humanizm” oraz „humanitaryzm”.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprawiają, iż częściej myślimy o innych. Chcemy czynić dobro. Myślimy o ludziach potrzebujących pomocy oraz „o braciach naszych najmniejszych”, czyli zwierzętach. „Staszicaki” zawsze dzielą się sercem i … pieniędzmi, uczestnicząc w wielu akcjach charytatywnych, z których część inicjują sami. W grudniu zbierać będziemy dary dla tych, którzy najbardziej potrzebują naszego wsparcia. Bądźcie wtedy z nami! 5 grudnia, w środę, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. „Staszicowscy” wolontariusze zapraszają w tym dniu na mini-festiwal Szkolnego Klubu Wolontariatu. Podczas festiwalu zaprezentują różne obszary swojej działalności. Odbędzie się także kiermasz ciast. Pozyskane z tej akcji fundusze zostaną wykorzystane na zakup mikołajkowych prezentów dla uczniów Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 30.

W dniach 6 i 7 grudnia nasza wspaniała drużyna debat oksfordzkich w składzie: Jakub Bąchor, Jan Doromoniec, Jowita Jasińska i Weronika Kubas weźmie udział w Turnieju Debat Historycznych organizowanym przez IPN z okazji 100-lecia Niepodległości. Rozgrywki na szczeblu regionalnym odbędą się w Krakowie i są jednym z etapów ogólnopolskiego konkursu „Cała Polska Debatuje o Historii!”. Utalentowanym mówcom z IV LO i ich trenerowi – p. Prof. Karolowi Winiarskiemu życzymy kolejnych spektakularnych sukcesów!

UWAGA! UWAGA! Przed nami inspirujący i niepowtarzalny Festiwal Nauk Humanistycznych. W dniach od 9 do 15 grudnia na uczniów „Staszica” oraz ich Gości czeka mnóstwo intelektualnych „atrakcji”, a wśród nich:

9 grudnia prawdziwa gratka dla melomanów! Zapraszamy do sali koncertowej NOSPR w Katowicach na koncert finałowy 13 Międzynarodowego Festiwalu im. G. G. Gorczyckiego. Ponad 170 artystów z Polski i Ukrainy wraz z Narodową Orkiestrą Filharmoniczną w Odessie oraz Chórem Filharmonii Śląskiej wykonają słynną IX Symfonię Ludwiga van Beethovena. Koncert dopełni „Uwertura Koncertowa” Karola Szymanowskiego,

We wtorek, 11 grudnia, odbędzie się „wyjątkowe spotkanie z wyjątkowym Gościem” – absolwentem naszego Liceum z roku (UWAGA!) 1945 – panem Zdzisławem Mierzejewskim, majorem AK, „żołnierzem wyklętym”. Rozmowa z panem Majorem dostarczy nam z pewnością wielu wzruszeń. Spotkanie zainspirowała pani Prof. Sławomira Dziewięcka.

12 grudnia zapraszamy uczniów klas trzecich gimnazjalnych oraz klas ósmych na X Staszicowskie Spotkanie z Nauką, tym razem zatytułowane „Na humanistycznych ścieżkach…”. Nasi Profesorowie zabiorą młodych Gości na wędrówkę śladami antyku, wojennej historii Polski, językoznawstwa i X Muzy. Wędrowcom życzymy wielu wrażeń!

12 grudnia mamy także propozycję dla Staszicaków”, którzy obejrzą wystawę „Droga do Niepodległej. Listopad 1918 w Sosnowcu”, przygotowaną przez Muzeum w Pałacu Schoena. Nasi uczniowie będą także mieli możliwość zwiedzania samego Pałacu.

13 grudnia czeka nas I Staszicowski Turniej Retoryczny dla gimnazjalistów i ósmoklasistów.
Oby młodzi uczestnicy Turnieju stali się godnymi następami Demostenesa. Powodzenia!
W tym samym dniu, 13 grudnia o godzinie 18.00, zapraszamy na premierę „Ślubów panieńskich” wg Aleksandra Fredry, spektaklu przygotowanego przez uczniów „Staszica” w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”. Przedstawienie zapowiada się arcyciekawie, a „sprawcą tego teatralnego zamieszania” jest pan Prof. Jacek Bajer.

15 grudnia (w sobotę) wielkie naukowe wydarzenie, czyli XX Jubileuszowy „Kram z poezją” – „staszicowski” konkurs polonistyczny z tradycjami, adresowany do utalentowanych gimnazjalistów oraz ósmoklasistów z Sosnowca i okolic. Pani Profesor Barbara Strączek, współautorka i organizatorka Konkursu, oraz pan Prof. Michał Orczyk serdecznie zapraszają młodych miłośników literatury i języka polskiego do udziału w naukowych zmaganiach. Życzymy wszystkim uczestnikom „Kramu z poezją” przysłowiowego „połamania piór”!
I choć poloniści i historycy są w tym miesiącu niekwestionowanymi liderami na mapie szkolnych wydarzeń, z przyjemnością zapowiadamy grudniowy wyjazd uczniów klas 2 MAT1 i 2 MAT2 do Krakowa na Wydział Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie wezmą udział w warsztatach i wykładach. Natomiast sportowego ducha w naszej szkolnej społeczności podtrzymywać w grudniu będą najlepsi koszykarze IV LO, którzy zagrają w grupie finałowej o Mistrzostwo Sosnowca. Chłopaki, trzymamy za Was kciuki!

A 21 grudnia, po pracowitych i bogatych w wydarzenia trzech tygodniach, czeka nas uroczysta Szkolna Wigilia, ”Jasełka”, a później tradycyjne świąteczne spotkania w klasach. I choć trudno będzie nam się rozstać, w sobotę 22 grudnia rozpoczniemy zasłużoną przerwę świąteczną. A potem„Niech pada śnieg – let it snow, let it snow, let it snow…..”.

Do usłyszenia w styczniu!