Będzie się działo w grudniu 2019

Podobnie jak w roku ubiegłym, grudzień poświęcamy Człowiekowi i Człowieczeństwu (przez duże „C”!). Przypomnijmy słowa rzymskiego komediopisarza – Terencjusza: „Homo sum, humani nihil a me alienum putto”, czyli „Człowiekiem jestem i nic, co ludzkie nie jest mi obce”. Niech więc pierwszemu zimowemu miesiącowi w IV LO przyświecają hasła:„humanistyka”, „humanizm” oraz „humanitaryzm”.

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia sprawiają, iż częściej myślimy o innych. Chcemy czynić dobro. Myślimy o ludziach potrzebujących pomocy oraz „o braciach naszych najmniejszych”, czyli zwierzętach. „Staszicaki” zawsze dzielą się sercem i … pieniędzmi uczestnicząc w wielu akcjach charytatywnych, z których część inicjują sami. W grudniu zbierać będziemy dary dla tych, którzy najbardziej potrzebują naszego wsparcia. W poniedziałek 2 grudnia organizujemy kiermasz ciast. Zebrane fundusze przeznaczymy na paczki dla dzieci ze Specjalnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie.

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. „Staszicowscy” wolontariusze
przygotowali „Spotkanie Mikołajkowe” dla podopiecznych Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W tym dniu odbędzie się także wykład przedstawiciela Regionalnego Centrum Wolontariatu zatytułowany ,, ABC wolontariatu” oraz ogłoszone zostaną wyniki konkursu
,, Kromka chleba w szkołach”.

6 grudnia nasza wspaniała drużyna debat oksfordzkich w składzie: Jakub Bąchor, Jakub Konina, Krzysztof Szuliński oraz Oliwia Wiązek weźmie udział w finale Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich. Utalentowanym mówcom z IV LO i ich trenerowi – p. prof. Karolowi Winiarskiemu życzymy kolejnych spektakularnych sukcesów!

UWAGA! UWAGA! Przed nami inspirujący i niepowtarzalny Festiwal Nauk Humanistycznych. W dniach od 2 do 6 grudnia na uczniów „Staszica” czeka mnóstwo intelektualnych „atrakcji”, a wśród nich:

wykłady historyczne i literackie, projekcje uczniowskich filmów przygotowanych na Weekendowy Konkurs Filmowy, seans filmowy w ramach szkolnego DKF- u („Gladiator” w reżyserii Ridleya Scotta), oraz warsztaty literackie dla uczniów zainteresowanych pisarstwem .

4 grudnia zapraszamy uczniów klas klas ósmych na kolejne Staszicowskie Spotkanie z Nauką zatytułowane „Na humanistycznych ścieżkach…”. Nasi nauczyciele zabiorą młodych gości na wędrówkę śladami polskiej literatury, historii Polski, edukacji prawnej i X Muzy. „Wędrowcom” życzymy wielu naukowych wrażeń!

5 grudnia czeka nas II Wojewódzki Staszicowski Turniej Retoryczny dla ósmoklasistów.
Oby młodzi uczestnicy Turnieju stali się godnymi następami Demostenesa. Powodzenia!
Również 5 grudnia o godzinie 18.00, zapraszamy na premierę „Pigmaliona” wg dramatu G. B Shaw – spektaklu przygotowanego przez utalentowanych aktorsko uczniów „Staszica” w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”. Przedstawienie zapowiada się arcyciekawie, a „sprawcą tego teatralnego zamieszania” jest pan prof. Jacek Bajer. Uwaga!Uwaga! Miejska premiera „Pigmaliona” odbędzie się w sosnowieckiej „Muzie” 17 grudnia. Serdecznie zapraszamy!

14 grudnia (w sobotę) wielkie humanistyczne wydarzenie, czyli XXI „Kram z poezją” – nasz Wojewódzki Konkurs Polonistyczny „z tradycjami,” adresowany do utalentowanych ósmoklasistów. Konkursowi, jak zawsze, towarzyszą warsztaty. Pani prof. Barbara Strączek, współautorka i organizatorka Konkursu, oraz pan prof. Michał Orczyk serdecznie zapraszają młodych miłośników literatury i języka polskiego do udziału w naukowych zmaganiach. Życzymy wszystkim uczestnikom „Kramu z poezją” przysłowiowego „połamania piór”!

I choć poloniści i historycy są w tym miesiącu niekwestionowanymi liderami na mapie szkolnych wydarzeń, z przyjemnością zapowiadamy, że 12 grudnia odbędzie I etap Turnieju Chemicznego dla Uczniów Szkół Ponadpodstawowych, w którym wezmą udział również uczniowie IV LO. Natomiast sportowego ducha w szkolnej społeczności podtrzymywać będą w grudniu koszykarze – w naszej pięknej hali rozpoczynają się koszykarskie rozgrywki szkół średnich. Chłopaki, trzymamy za Was kciuki!

18 grudnia to ważny dzień dla osób wierzących – Adwentowy Dzień Skupienia, nowy punkt w szkolnym kalendarium.

A 20 grudnia, po pracowitych i bogatych w wydarzenia trzech tygodniach, czeka nas uroczysta Szkolna Wigilia, „Jasełka”, a później tradycyjne świąteczne spotkania w klasach. I choć trudno będzie nam się rozstać, w sobotę 21 grudnia rozpoczniemy zasłużoną przerwę świąteczną. A potem …„Niech pada śnieg – let it snow, let it snow, let it snow…..”.

Do usłyszenia w styczniu magicznego roku 2020!