Będzie się działo w grudniu 2020

Mija kolejny miesiąc szkolnej e-rzeczywistości. Chyba na swój sposób wrośliśmy w nią…
I choć za oknem wcale nie widać białego puchu, my nadal nadal marzymy o „White Christmas”. Trzeba przyznać, że łatwo nie jest, ale nie poddajemy się. „Staszicowska brać” trzyma się mocno i niestrudzenie wypełnia grudniowy kalendarz wieloma działaniami. Spójrzmy zatem, co ciekawego czeka nas w grudniu:

Początek miesiąca zdecydowanie należeć będzie do humanistów, bowiem od 30 listopada do 3 grudnia celebrować będziemy Festiwal Nauk Humanistycznych. Dyrektorem generalnym;-) Festiwalu jest p. prof. Katarzyna Luksa. Festiwal będzie okazją do wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach z zakresu historii, języka polskiego, filozofii, a także wiedzy o teatrze i filmie. Planowane są liczne interdyscyplinarne prezentacje oraz lekcje asystenckie z historii. Organizatorzy zaproszą nas też na wirtualne zwiedzanie Rzymu, krakowskiego Wawelu i Zamku Królewskiego w Warszawie.

5 grudnia odbędzie się XXII Wojewódzki Konkurs Polonistyczny„Kram z Poezją”, konkurs o wyjątkowej renomie. Pani prof. Barbara Strączek, jedna z inicjatorek tego prestiżowego konkursu, od lat przekonuje uczniów szkół podstawowych, że warto być pasjonatem humanistyki i twórczo rozwijać swoje zainteresowania. Nieocenionym wsparciem w organizacji ”Kramu” jest p. prof. Michał Orczyk.

W grudniu odbędzie się również II etap (wojewódzki) ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach, do którego zakwalifikowało się 11 uczniów z klas medialno-prawnych. Opiekunem naukowym olimpijczyków jest pan. prof. Jacek Bajer.

W grudniu rozstrzygnięty zostanie Staszicowski Turniej Retoryczny dla Ósmoklasistów. Dobiegną też końca warsztaty teatralne dla uczniów klas I prowadzone przez p. Krzysztofa Korzeniowskiego, przypomnijmy, aktora „Teatru Zagłębia” w Sosnowcu, absolwenta IV LO, pedagoga. Liczymy na film prezentujący efekty twórczej współpracy dwóch pokoleń miłośników Melpomeny.

Z niecierpliwością czekamy na publikację przez komitety regionalne list uczniów naszej Szkoły, którzy zakwalifikowali się do II etapu (wojewódzkiego) ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Olimpiady Języka Angielskiego oraz Olimpiady Filozoficznej.

Pozostając w humanistycznych klimatach, warto przypomnieć, że trwa staszicowski VI Wojewódzki Konkurs Plastyczny „I…imagine, illustrate, ideate, illuminate / Wyobrażam sobie, ilustruję, tworzę, wyjaśniam.” skierowany do ósmoklasistów. Ten oryginalny autorski konkurs, stworzony kilka lat temu przez p. prof. Katarzynę Widerę, w atrakcyjny sposób łączy sztuki plastyczne z poezją oraz filozoficzną myślą angielskich i amerykańskich twórców.

Aby zachować równowagę pomiędzy światem przedmiotów ścisłych i królującej w grudniu humanistyki, zapowiadamy także dwa wydarzenia z zakresu matematyki i fizyki. I tak:
11 grudnia, po raz kolejny, uczniowie „Staszica” wezmą udział w międzynarodowych zawodach matematycznych „NABOJ”. W tym roku będzie to wyjątkowo wersja „NABOJ ONLINE”. Mocno trzymamy kciuki za nasze drużyny juniorów i seniorów!

Odbędzie się także cykl zajęć akademickich z fizyki skierowanych do uczniów grup rozszerzeniowych.

Prezentując grudniowe plany, trzeba koniecznie wspomnieć, że czas przedświąteczny jest czasem pomagania. Wolontariusze ze Szkolnego Klubu oraz Samorząd Szkolny też będą pomagać! Wykonają ozdoby świąteczne i upieką pierniczki dla dzieciaków z „Domu Aniołów Stróżów”, przygotują kartki świąteczne z życzeniami dla podopiecznych Sosnowieckiego Hospicjum oraz Caritas naszej diecezji. I chociaż wolontariat odbywa się „domowo”, to właśnie w tych domowych warunkach w planach mamy czytanie opowieści online wychowankom domu dziecka. Nasi utalentowani i pomysłowi wolontariusze już piszą teksty bajek i opowiadań, aby umilić dzieciom długie zimowe wieczory. W trudnych czasach pandemii chcemy dać choć odrobinę radości tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Nie zapomnimy też o zwierzętach ze schroniska.

A kiedy Święta będą tuż tuż, obchodzić będziemy w IV LO, jakże inną niż dotychczas, szkolną Wigilię. Nie dane nam będzie spotkać się tradycyjnie w sali gimnastycznej i w klasach. Ale przecież spotkamy się…spotkamy się dzięki nowoczesnej technologii. Jasełka w tym roku odbędą się, jak większość wydarzeń, w wersji online. Nasi uczniowie zaśpiewają kolędy i pastorałki, recytować też będą teksty poetyckie z bożonarodzeniowym przesłaniem. Przez chwilę, w tym jakże trudnym i pełnym obaw czasie, będziemy znowu razem, z nadzieją na powrót do normalności. Niech nasze wspólne kolędowanie on-line zwiastuje Zdrowy, Spokojny, Lepszy rok 2021!

Do usłyszenia w styczniu