Będzie się działo w Kwietniu 2018

Będzie się działo! – kwiecień

Error hesternus tibi sit doctor hodiernus!
Niech wczorajszy błąd będzie dla ciebie dzisiejszym nauczycielem!

Kwiecień przyniesie wiele ciekawych wydarzeń. Po świątecznej przerwie z nową energią przystępujemy do działania:

5 kwietnia zapraszamy gimnazjalistów z innych szkół na VII Staszicowskie Spotkanie z Nauką poświęcone naukom ścisłym – „Z biologią i chemią pod rękę”.
A jeśli o biologii mowa, to od 4 do 6 kwietnia w Podlesicach na warsztatach przedmaturalnych intensywnie pracować będą uczennice i uczniowie z klasy 3BCH.
W kwietniowe soboty kontynuowane będą spotkania dla maturzystów, którzy chcą lepiej przygotować się do egzaminu z języka polskiego. „Kryminalne zagadki maturalne”, jak się okazało, cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Przewidziane są także zajęcia z filozofii, które z pewnością poszerzą humanistyczne horyzonty naszych licealistów.

5 kwietnia uczniowie klasy 3 MAT2 obejrzą w Teatrze Śląski spektakl „Dwanaście krzeseł” .

Przez cały miesiąc trwać będzie Międzyszkolny Konkurs Literacki na najlepsze opowiadanie fantastyczne. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani uczniowie.

W kwietniu rozpoczynamy realizację projektu, któremu patronuje Urząd Miasta, skierowanego do uczniów klas II gimnazjum. 10-godzinny cykl zajęć o tematyce regionalnej będzie realizowany we wszystkich gimnazjach. Zajęcia planowane są głównie w terenie, po lekcjach. Uczniowie będą uczyć się i rozmawiać o kulturze regionu, jego geografii, przyrodzie, historii oraz zabytkach. Poruszone zostaną także kwestie tolerancji, ustroju samorządowego, problemów społecznych, czy życiowych planów młodych ludzi. W „Staszicu” projekt poprowadzi sześcioro nauczycieli oraz psycholog szkolny.

Od 9 do 13 kwietnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów na Festiwal Nauk Przyrodniczych. Będzie wiele naukowych atrakcji, więc każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Podczas Festiwalu 10 kwietnia odbędzie się 2 i 3 etap Wojewódzkiego Konkursu dla Licealistów „W świecie roślin i zwierząt”. W konkursie bierze udział 5 naszych uczennic: Izabella Sośniak 3BCh, Karolina Paks 3BCH, Daria Dziedzic 3BCH, Aleksandra Piechowska 3BCH oraz Aleksandra Żabińska 2BC2. Dziewczyny, trzymamy za was kciuki!
Podczas gdy miłośnicy nauk przyrodniczych będą uczestniczyć w licznych naukowych atrakcjach Festiwalu, matematycy z klasy III MAT1 w dniach od 11 do 14 kwietnia wyjadą na wycieczkę do Wisły. Wypoczynek połączony będzie z przygotowaniem do matury, gdyż w programie wyjazdu przewidziano rozwiązywanie arkuszy maturalnych z matematyki.

12 kwietnia odbędzie się III Międzyszkolny Konkurs dla Gimnazjalistów „Genetycznie zakręceni”. Serdecznie zapraszamy pasjonatów genetyki z Sosnowca i okolic!

W tym samym dniu – 12 kwietnia – klasa I BP2 wyjeżdża na wycieczkę przedmiotową do Krakowa. W programie między innymi: „Jak czytać dzieło sztuki? /średniowiecze, renesans, barok/”, czyli lekcja muzealna w Pałacu Biskupa E. Ciołka oraz zwiedzanie wystawy pt: „Wyspiański” w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

13 kwietnia odbędzie się XX Międzyszkolny Konkurs Fizyczny im. W. Zillingera – „Zillingierki fizyczne”. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych „staszicowskich” konkursów adresowanych do młodszych uczniów z Sosnowca i okolic. Zapraszamy miłośników fizyki i życzymy powodzenia. Profesor Zillinger byłby z Was dumny!

Dzień później, 14 kwietnia – w sobotę, zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów szkół gimnazjalnych i podstawowych na „Dzień Otwarty” w IV LO. Drodzy Goście, bardzo chcemy Was poznać, pokazać Wam naszą Szkołę i opowiedzieć o niej. Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji – naukowych i nie tylko! Przybywajcie tłumnie, czekamy 🙂

A teraz coś o naszych działaniach międzynarodowych: od 15 do 20 kwietnia grupa pięciu licealistów wyjedzie do Czech, do urokliwego Hradec Kralove, aby realizować kolejną część Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego, w którym bierzemy udział od października 2017.

W dniach od 18 do 20 kwietnia odbędą się egzaminy gimnazjalne. Będziemy kibicować naszym „Gumisiom” w trudnych zmaganiach i mocno trzymać za nich kciuki. Dla wielu z nich będzie to pierwszy poważny egzamin w życiu.

19 kwietnia szkolny DKF zaprasza zainteresowanych uczniów na pokaz filmu „Incepcja”

UWAGA! Od 20 do 23 kwietnia nasza wybitnie i wszechstronnie utalentowana maturzystka – Zuzanna Drewniak z klasy 3BCH przystąpi do centralnego etapu Olimpiady Biologicznej. Od kilku lat czekaliśmy na finalistę / finalistkę w tej olimpiadzie. Wysyłajmy Zuzi naszą dobrą energię, i życzmy jej tytułu Laureatki! Aby zachęcać młodszych uczniów do nauki biologii i chemii, zapraszamy 24 kwietnia na XIII Międzyszkolny Konkurs „Młody Przyrodnik”. Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia i mamy nadzieję, że 1 września znów spotkamy się w „Staszicu”.

Pod koniec miesiąca odbędą się kolejne – VIII „Staszicowskie Spotkania z Nauką”. Tym razem przyszła pora na języki obce. A jest się w naszej Szkole czym pochwalić. Pamiętajmy: “Uczenie się innego języka jest nie tylko uczeniem się innych słów na te same rzeczy, ale także uczeniem się innego sposób myślenia o rzeczach.”

27 kwietnia zabrzmi „Ostatni dzwonek” dla naszych tegorocznych maturzystów. Pożegnamy się z nimi przed południem, a po południu na pięknej uroczystości odbiorą świadectwa ukończenia
IV LO im. S. Staszica. Wręczone zostaną nagrody i wyróżnienia. Będzie to także okazja do spotkania z absolwentami naszej Szkoły, którzy przystąpili do matury 10, 20, 30, a nawet 60 lat temu! Wzruszające chwile, wyjątkowa uroczystość, jakiej nie spotkacie w żadnej innej szkole…

Do usłyszenia w maju!