Będzie się działo w listopadzie

„Będzie się działo!” – LISTOPAD

Tempus fugit, czyli „Czas ucieka”. Listopad to już półmetek pierwszego semestru. Mili Uczniowie, spójrzcie na swoje wyniki. Czy oceny Was satysfakcjonują? Mogło być lepiej? Listopad, to zdecydowanie dobry czas na uczniowską autorefleksję.

Listopad, to także wspomnienia, zaduma i jesienna melancholia… Spotkajmy się 3 listopada w Kościele pod wezwaniem Św. Tomasza na „Staszicowskich Zaduszkach”, kiedy to wspominać będziemy zmarłych nauczycieli i uczniów naszej Szkoły…

Zaangażowanie społeczne i polityczne „Staszicaków” będzie można zaobserwować podczas debaty przed wyborami do Samorządu Uczniowskiego /3 listopada/ oraz podczas samych wyborów. Kto w imieniu uczniowskiej społeczności przejmie schedę po „miłościwie nam panującym” Samorządzie? Czy Krzysztof Flak, Kalina Zalewska oraz Jakub Nowosiński znajdą godnych następców? Decyzja należy do Was, Drodzy Wyborcy!

Uwaga! Uwaga! Rozpoczyna się gorący sezon konkursowo-olimpijski. W listopadzie, jak zawsze, szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla gimnazjalistów. Startujemy 6 listopada Konkursem z Języka Polskiego, a kończymy 27 listopada Konkursem z Języka Rosyjskiego. Na „Gumisie” czeka też OJAG, czyli Ogólnopolska Olimpiada Języka Angielskiego /9 listopada/.

Nasi licealiści również rozpoczynają olimpijskie zmagania z różnych przedmiotów. Ale, jak śpiewał Freddie Mercury: „Show must go on”, tak więc: 7 listopada uczniowie przystąpią do Olimpiady Języka Francuskiego, 9 listopada do Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, a tydzień później czeka ich Olimpiada Języka Angielskiego i Rosyjskiego. Liczymy też na udany występ „Staszicaków” w zmaganiach z zakresu szeroko rozumianej humanistyki oraz nauk ścisłych i przyrodniczych.

A kto jeszcze nie osiągnął olimpijskiej formy, może wziąć udział w innych konkursach np. w promującym czytelnictwo konkursie z języka niemieckiego „Lust auf Lesen”, w ogólnopolskim konkursie „Zapamiętaj Rosję” oraz w szkolnym konkursie „Co wiem o Rosji?”. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników konkursów i olimpiad. Niech Moc będzie z Wami!

A ponieważ w naszej szkole lubimy uczyć się i nauczać w niekonwencjonalny sposób, w listopadzie proponujemy:

9 XI – wykład z fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim – „Piękno układów złożonych”
9 XI – wykład z matematyki na Uniwersytecie Jagiellońskim – „Wycieczka w świat wypukłości: wpisywanie trójkąta w ciało wypukłe”
8 XI zajęcia na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Ślaskiego: „Rozpoznawanie skał i minerałów” oraz zwiedzanie Muzeum Geologicznego

Jednak nie samą nauką uczeń żyje. Aby zachować zdrową równowagę, jesienią zamierzamy również obcować ze sztuką i rozwijać swoją kreatywność:

12 XI grupa z klas III Mat1 i III Mat2 wybiera się do Teatru Śląskiego na spektakl „Sztuka”, a później na wystawę sztuki polskiej w Muzeum Śląskim,

19 XI grupa uczniów z klasy 2GA działających w Pracowni Twórczej weźmie udział w uroczystym zakończeniu projektu „Future Artist”– jest to wyjazd do Krakowa, a w programie zwiedzanie Muzeum Narodowego i Muzeum Czartoryskich oraz akcja artystyczna połączona z warsztatami.

Z początkiem listopada szkolna drużyna „Odysei Umysłu” rozpocznie regularne spotkania, które stanowią część niekończącej się „Wyprawy ku Kreatywności”. Zaś uczniowie z Sosnowca i okolic przystąpią do III Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego organizowanego przez naszą Szkołę.

Uwaga! Uwaga! 6 listopada będziemy uroczyście obchodzić Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica, wybitnego działacza oświeceniowego, filozofa, publicysty, naukowca. Akademię szczególnie polecamy naszym Pierwszoklasistom. Z pewnością dowiedzą się na niej, dlaczego tę właśnie postać uczyniliśmy opiekunem naszej zacnej Alma Mater. Również 6 listopada „staszicowska” drużyna mówców weźmie udział w Turnieju Debat organizowanym przez studencką organizację ELSA (European Law Students’ Association). Trzymamy kciuki za Agnieszkę, Igora, Jowitę i Szymona! Powodzenia!

7 listopada odbędzie się w Naszej Szkole sesja naukowa z okazji 500- lecia reformacji. Do udziału zaproszeni zostali historycy z Uniwersytetu Śląskiego – dr Paweł Duda i dr Piotr Kalisz oraz ks dr Adam Malina – prezes synodu kościoła ewangelicko-augsburskiego. Sesja będzie niewątpliwie ucztą duchową dla wszystkich humanistów.

Vivat Polonia! – 11 listopada to nasze piękne narodowe święto –Święto Niepodległości. Pamiętajmy, że tego dnia 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy po 123 latach zaborów. Zgodnie z tradycją, zapraszamy wszystkich na uroczystą akademię /10 listopada/.

A teraz nowość na listopadowej liście szkolnych przebojów: 13 listopada rozpoczynamy Tydzień Przedsiębiorczości. Czy znasz swoje mocne i słabe strony? Interesujesz się ekonomią? Chcesz w przyszłości założyć własną firmę? Weź udział w proponowanych przedsięwzięciach, a nie pożałujesz!

20 listopada zapraszamy na II Staszicowskie Spotkania z Nauką, tym razem pod przewrotnym tytułem „Przyjdź i zobacz, jak liczymy w Staszicu – czyli… z matematyką i fizyką za pan brat!”

Jedną ze wspaniałych wartości, jakie zawsze prezentowali uczniowie „Staszica” jest tolerancja. I to właśnie ona będzie motywem przewodnim rozpoczynającego się w listopadzie Tygodnia Tolerancji (27.XI – 01.XII). Wśród planowanych przedsięwzięć wymieńmy liczne akcje charytatywne oraz tworzenie plakatów wspólnie z naszymi przyjaciółmi ze Szkoły Życia.

W ten jesienny czas, w dobie wszechobecnego „hejtu” i ksenofobii, warto wsłuchać się przez chwilę w słowa kultowej piosenki Stanisława Sojki:

…Dlaczego nie mówimy o tym, co nas boli otwarcie?
Budować ściany wokół siebie – marna sztuka
Wrażliwe słowo, czuły dotyk wystarczą
Czasami tylko tego pragnę, tego szukam
Na miły Bóg,..
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać
Problemy twoje, moje, nasze boje, polityka
A przecież każdy włos jak nasze lata policzony
Kto jest bez winy niechaj pierwszy rzuci kamień, niech rzuci
Daleko raj, gdy na człowieka się zamykam…

Do usłyszenia w grudniu!

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress