Będzie się działo w listopadzie 2018

„Spośród słów używanych nieczęsto,
tłumnie dzisiaj na place wybiegło
słowo piękne, jak honor i męstwo,
słowo, które brzmi – NIEPODLEGŁOŚĆ
Ono znaczy – bez strachu spać.
Ono znaczy – spokojnie się budzić,
kochać, śmiać się i pewnie trwać
– w wolnym kraju wśród wolnych ludzi”

M. Wolski „Niepodległość”

W tym roku listopad jest dla wszystkich Polaków wyjątkowy – obchodzimy bowiem 100-ą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji, 9 listopada, nasza szkolna społeczność spotka się na uroczystej Akademii, aby podkreślić doniosłość tego wydarzenia i wspólnie świętować. Vivat Polonia!

Listopad, to także zaduma i jesienna melancholia… Spotkajmy się 5 listopada w Kościele Kolejowym w Sosnowcu na „Staszicowskich Zaduszkach”, kiedy to wspominać będziemy zmarłych nauczycieli naszego Liceum. Jak powiedział mędrzec: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”.

6 listopada odbędzie się Szkolny Konkurs z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to jedna z imprez towarzyszących obchodom „Roku Niepodległości” w naszym Liceum.
Również 6 listopada przypada Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica, wybitnego działacza oświeceniowego, filozofa, publicysty, naukowca. Mamy nadzieję, że „pierwszoklasiści” dowiedzą się, dlaczego tę właśnie postać uczyniono opiekunem naszej zacnej Alma Mater.
W „Staszicu” lubimy uczyć się i nauczać w sposób niekonwencjonalny, dlatego też 7 listopada zapraszamy miłośników chemii z klas II na warsztaty i pokazy chemiczne, które poprowadzą pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

Uwaga! Uwaga! Rozpoczyna się gorący sezon konkursowo-olimpijski. W listopadzie, jak zawsze, szkolne etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych dla gimnazjalistów. Startujemy 19 listopada Konkursem z Języka Polskiego, a kończymy 30 listopada Konkursem z Języka Francuskiego.

Nasi licealiści również rozpoczynają (lub kontynuują) olimpijskie zmagania z różnych przedmiotów. Tak więc: 8 listopada uczniowie przystąpią do Olimpiady Języka Francuskiego i Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, 9 listopada do Olimpiady Języka Niemieckiego, a 12 listopada do Olimpiady Języka Angielskiego. Liczymy na udany występ „Staszicaków” w rywalizacji z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, a także nauk ścisłych i przyrodniczych. Trzymamy kciuki za wszystkich uczestników konkursów i olimpiad. Niech Moc będzie z Wami!

12 listopada rozpoczyna się II edycja Staszicowskiego Tygodnia Przedsiębiorczości. Czy znasz swoje mocne i słabe strony? Interesujesz się ekonomią? Chcesz w przyszłości założyć własną firmę? Weź udział w proponowanych przedsięwzięciach, a nie pożałujesz!

15 listopada rusza nowość! Staszicowska Kuźnia Młodych Talentów – ciekawa forma współpracy naukowej IV Liceum z młodszymi uczniami z Sosnowca i okolic. „Kuźnia” rozpocznie swoją działalność zajęciami z „Wiedzy o kulturze”, a motywem przewodnim kolejnego spotkania, 22 listopada, będzie język angielski.

16 listopada zapraszamy uczniów szkół podstawowych i dawnych gimnazjów na IX Staszicowskie Spotkania z Nauką – „W świecie fizyki i matematyki”.

W tym miesiącu ogłoszony zostanie także IV Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „ I…imagine, illustrate, ideate, illuminate” adresowany do uczniów szkół podstawowych i dawnych gimnazjów z Sosnowca i okolic. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w styczniu.

23 listopada odbędzie się w naszym Liceum Międzynarodowy Drużynowy Konkurs matematyczno-fizyczny „NABOJ–JUNIOR” dla uczniów klas 7 i 8 naszego regionu.

I jeszcze słowo na zakończenie:

Jedną ze wspaniałych wartości, jakie zawsze prezentowali uczniowie „Staszica” jest tolerancja. I to właśnie ona będzie motywem przewodnim rozpoczynającego się 27 listopada Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji.

Nie ma przyjaźni bez tolerancji
Nie ma miłości bez tolerancji
Nie ma rodziny bez tolerancji
Nie ma ludzkości bez tolerancji…