Będzie się działo w listopadzie 2019

„Tempus fugit”, czyli „czas ucieka”. Listopad to już półmetek pierwszego semestru. Mili Uczniowie, spójrzcie na wyniki swojej pracy. Czy jesteście z siebie zadowoleni? Co miłego spotkało Was w Szkole i poza nią? Jakie macie plany na kolejne miesiące? Listopad, to zdecydowanie dobry czas na autorefleksję. A teraz zerknijmy do naszego szkolnego kalendarza, w którym, jak zawsze, „będzie się działo!”:

4 listopada rozpoczyna się III Staszicowski Tydzień Przedsiębiorczości. Czy znasz swoje mocne i słabe strony? Interesujesz się ekonomią? Chcesz w przyszłości założyć własną firmę? Weź udział w proponowanych przedsięwzięciach, a nie pożałujesz! Szczególnie polecamy II Szkolny Festiwal Startupów – w piątek 8 listopada na ulubionym „dywaniku” młodzi szkolni przedsiębiorcy zaprezentują swoją ofertę „przedsiębiorczość w praktyce” oraz udział w grze strategicznej „Milionerzy i bankruci”.

Również 4 listopada gościć będziemy w „Staszicu” nasze młodsze koleżanki i kolegów ze szkół podstawowych podczas kolejnej edycji Staszicowskich Spotkań z Nauką. Po prostu „Przyjdź i zobacz jak liczymy i programujemy w Staszicu – czyli… z matematyką, fizyką i informatyką za pan brat!”.

Listopad, to zdecydowanie miesiąc zadumy i wspomnień, to opadające liście i jesienna melancholia… Spotkajmy się 5 listopada w Kościele pod wezwaniem Św. Tomasza na „Staszicowskich Zaduszkach”, kiedy to wspominać będziemy zmarłych nauczycieli i uczniów IV LO. Jak powiedział mędrzec: „Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim”…

Uwaga! Uwaga! 6 listopada będziemy obchodzić Dzień Patrona Szkoły – Stanisława Staszica, wybitnego działacza oświeceniowego, filozofa, publicysty, naukowca. Do aktywnego udziału w przygotowanych z tej okazji przedsięwzięciach zachęcamy szczególnie Was, Drodzy Pierwszoklasiści.

Trwa gorący „sezon olimpijski.” W listopadzie ”Staszicaki” przystąpią do kolejnych olimpiad przedmiotowych. Jak śpiewał Freddie Mercury – „Show must go on”, tak więc: 7 listopada czeka nas szkolny etap Olimpiada Języka Angielskiego , a później eliminacje pisemne i ustne Olimpiady Historycznej, Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Wpółczesnym, Olimpady Filozoficznej, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego oraz Olimpiady Języka Niemieckiego. A kto jeszcze nie osiągnął olimpijskiej formy, może wziąć udział w konkursach szkolnych i międzyszkolnych. Liczymy na udany występ „Staszicaków” w rywalizacji z zakresu szeroko rozumianej humanistyki, a także nauk ścisłych i przyrodniczych. Trzymamy kciuki i „niech Moc będzie z Wami!”.

Vivat Polonia! 11 listopada to nasze piękne narodowe święto – Święto Niepodległości. Pamiętajmy, że tego dnia 1918 roku zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała swoje miejsce na mapie Europy po 123 latach zaborów. Zgodnie ze szkolną tradycją, zapraszamy wszystkich na uroczystą akademię, która odbędzie się we wtorek 12 listopada.

Ladies and Gentlemen, Meine Damen und Herren, Mesdames et Messieurs!
15 listopada zapraszamy wszystkich Państwa na wspaniały Jubileuszowy Koncert z okazji 125-lecia naszego Liceum „Piosenka przypomni Ci…”. Wystąpią niezwykle utalentowani absolwenci i uczniowie IV LO. Będzie refleksyjnie i „na wesoło”. Czekamy o godzinie 17.00 w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu. Tego nie można przegapić!

W naszej Szkole lubimy uczyć się i nauczać w niekonwencjonalny sposób, tak więc:

7 listopada uczniowie klasy 1a, 1b i 1d wezmą udział w niezwykle ciekawych warsztatach i pokazach chemicznych, które poprowadzą pracownicy Centrum Chemii w Małej Skali z Torunia.

8 listopada niezrównana drużyna debatowa IV LO w składzie: Oliwia Wiązek, Jakub Bąchor, Jakub Konina oraz Krzysztof Szuliński weźmie udział w eliminacjach Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.

12 listopada odbędzie się wycieczka przedmiotowa do Elektrowni Jaworzno dla uczniów klasy 1 e i 1h.

Jednak nie samą nauką uczeń żyje. Aby zachować zdrową równowagę, jesienią zamierzamy również obcować ze sztuką i rozwijać uczniowską kreatywność. I tak:

13 listopada uczniowie grupy 2d2 wybierają się do redakcji „Dziennika Zachodniego” na warsztaty dziennikarskie.

20 listopada w katowickim kinie „Światowid” odbędzie się wielki finał międzyszkolnego Weekendowego Konkursu Filmowego. A prowadzący powiedzą: „And the winner is…..”. Tak, tak, będzie ogłoszenie zwycięzców i rozdanie statuetek.

28 listopada – miłośnicy teatru i zespołu „Dżem” obejrzą świetny spektakl Teatru Śląskiego – „Skazany na bluesa”, a 30 listopada klasy 1e i 1g wybiorą się do Opery Śląskiej na spektakl „Romeo i Julia”.

Także w listopadzie szkolna drużyna „Odysei Umysłu” kontynuować będzie swoje spotkania, które stanowią część niekończącej się „Wyprawy ku Kreatywności”.

Jedną ze wspaniałych wartości, jakie zawsze prezentowali uczniowie „Staszica” jest tolerancja. I to właśnie ona będzie motywem przewodnim rozpoczynającego się 18 listopada V Tygodnia Przyjaźni i Tolerancji. Wśród planowanych przedsięwzięć wymieńmy konkurs fotograficzny oraz liczne akcje charytatywne. W ten jesienny czas, w dobie wszechobecnego „hejtu” i ksenofobii, warto wsłuchać się przez chwilę w słowa kultowej piosenki Stanisława Sojki:

„Na miły Bóg,
Życie nie tylko po to jest, by brać
Życie nie po to, by bezczynnie trwać
I aby żyć siebie samego trzeba dać…”

Do usłyszenia w grudniu!