Będzie się działo w Lutym 2019

Rozpoczął się luty, a wraz z nim pojawiła się radosna perspektywa ferii (11-24.02.) Czekamy na tę chwilę wytchnienia z niecierpliwością, tym bardziej, że końcówka stycznia była zdecydowanie „chorowita”. Panowała istna epidemia, przeziębienia dały nam się ostro we znaki. Miejmy nadzieję, że po dwutygodniowym wypoczynku wrócimy do szkoły w pełni sił, gotowi do kolejnych wyzwań. A co oprócz wypoczynku czeka nas w lutym?

W piątek – 1 lutego nasi najlepsi narciarze wystartują w zawodach o Puchar Sosnowca w Narciarstwie Alpejskim. I choć Górka Środulska, to nie Cortina d’Ampezzo, zapału naszym zawodniczkom i zawodnikom nie brakuje. Życzymy Wam samych zwycięskich przejazdów, Kochani!
i
Jednak luty to nie dla wszystkich „staszicaków” czas relaksu. Nasi gimnazjaliści i licealiści intensywnie przygotowują się do kolejnych etapów wojewódzkich konkursów przedmiotowych i ogólnopolskich olimpiad. Trzymajmy kciuki za uczennice i uczniów IV LO którzy zakwalifikowali się do kolejnego etapu olimpiady z: języka polskiego, języka angielskiego, biologii, ekologii, filozofii i przedsiębiorczości, a także Olimpiady Lingwistyki Matematycznej, Olimpiady Wiedzy o Mediach oraz Wiedzy o Państwie i Prawie.
Miło nam przypomnieć, że mamy również liczną grupę „Gumisiów”, którzy dotarli do finałowych etapów wojewódzkich konkursów przedmiotowych, gdzie walczyć będą o prestiżowy tytuł Laureata i Finalisty. W lutym czeka ich język polski, matematyka oraz język angielski. Prześlijmy im dużo dobrej energii!

5 lutego, odbędzie się III edycja naszego autorskiego Międzyszkolnego Konkurs Języka Angielskiego dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych i Podstawowych „Angielski z książką”. W tym roku szkolnym jest to „English with Dr Jekyll and Mr. Hyde”. Pomysłodawczynią konkursu jest Pani prof. Aleksandra Kiełtucka. Serdecznie zapraszamy młodych pasjonatów języka angielskiego do udziału w Konkursie!

Również 5 lutego, we współpracy z Fundacją „Dajemy Dzieciom Siłę”, będziemy obchodzić „Dzień bezpiecznego internetu”.

UWAGA! ZAPRASZAMY NA WIELKIE WYDARZENIE W SOSNOWIECKIEJ „MUZIE”!

5 lutego o godzinie 18.00 odbędzie się spektakl „Śluby Panieńskie” według Aleksandra Fredry (wersja uwspółcześniona), w którym wystąpią utalentowani uczniowie oraz uczennice IV LO. Spektakl wyreżyserowała i dostosowała do współczesnych realiów Marta Kołodziejczyk z klasy II humanistycznej, a dobrym duchem tego teatralnego przedsięwzięcia jest p. Prof. Jacek Bajer, Zapraszamy wszystkich miłośników Melpomeny do teatru. To trzeba zobaczyć!

6 lutego grupa naszych uczniów pod opieką p. Prof. Anny Ryłek-Kostowskiej i p. Prof. Grzegorza Budaka weźmie udział w zajęciach na Uniwersytecie Śląskim przygotowanych w ramach Dni Otwartych Instytutu Języka Angielskiego.

6 lutego odbędą się również warsztaty dotyczące stresu przedmaturalnego skierowane do uczniów klas III, natomiast 7 lutego zajęcia dla uczniów klas II poświęcone autoprezentacji w internecie.

7 lutego uroczyście otworzymy nasze 4 wspaniałe, w pełni profesjonalne, laboratoria językowe powstałe dzięki realizacji Projektu „Tam, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją – kompleks cyfrowych laboratoriów do nauki języka angielskiego S.H.I.E.L.D.”. Swoją obecnością zaszczyci nas Dyrektor Fabryki TIMKEN w Sosnowcu – Pan Kazimierza Łydek, którego poprosiliśmy o symbolicznego przecięcie wstęgi. Projekt napisany przez
p. Prof. Monikę Karlik znalazł uznanie amerykańskiej Fundacji Rodziny TIMKEN. Na jego realizację otrzymaliśmy we wrześniu 2017 niebagatelną kwotę, UWAGA, 41 tysięcy 635 US dollars! Już od roku lekcje języka angielskiego odbywają się nie w sali 64, 77, 11 czy 132, a w Londynie, Nowym Jorku, Oxfordzie i Cambridge, bo takie nazwy noszą nasze laboratoria. Służą one nie tylko uczniom naszej Szkoły, lecz także gościom. Po feriach, w drugiej połowie lutego odbędą się kolejne Staszicowskie Spotkania z Nauką, w których wezmą udział uczniowie szkół podstawowych oraz uczniów klas III gimnazjum z Sosnowca i okolic. Tym razem tematem przewodnim będą „języki nowożytne”. Serdecznie zapraszamy!

Zgodnie z wieloletnią tradycją naszego Liceum, luty i marzec to czas zakopiańskich obozów rekreacyjno-naukowych dla „pierwszoklasistów”. 25 lutego do ulubionego pensjonatu „staszicaków” w Kościelisku wyjeżdżają klasy I a i I c. Jazda na nartach i snowboardzie, poznawanie kultury i historii Podhala, oraz wizyta w awangardowym Teatrze Witkacego, to tylko niektóre propozycje z bogatego programu zimowego wyjazdu naszych licealistów.
26 lutego obchodzić będziemy Staszicowski Dzień Języka Ojczystego. Stanowi on miłą kontynuację bardzo udanego Tygodnia Humanistycznego. W dobie prymitywizmu językowego, abnegacji zasad ortograficznych i zaśmiecania języka polskiego „makaronizmami”, warto przypomnieć, co oznacza mocno dziś zdewaluowane określenie „piękno mowy polskiej”.
I tym optymistycznym akcentem kończymy kolejne zapowiedzi zimowych wydarzeń w „Staszicu’. Miłych i bezpiecznych ferii, Kochani.

Do usłyszenia w marcu!