Będzie się działo w lutym 2020

„ Vivere est cogitare. Życie to myślenie.”

Początek lutego, jest dla wielu „Staszicaków” oraz ich nauczycieli czasem intensywnych przygotowań do udziału w olimpiadach i konkursach przedmiotowych.

4 lutego w naszej szkole odbędzie się etap rejonowy XVII Śląskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas I i II szkół średnich. W dniach 8–9 lutego dwoje uczniów IV LO – Kinga Haberka i Kacper Baran weźmie udział w zawodach II stopnia XLVI Olimpiady Geograficznej. W lutym odbędą się także etapy okręgowe humanistycznych olimpiad przedmiotowych, do których zakwalifikowali się uczniowie „Staszica”: Olimpiady Filozoficznej oraz Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Z niecierpliwością czekamy na wyniki etapu okręgowego ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej oraz na listę uczniów zakwalifikowanych do warszawskiego finału ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego dla młodzieży szkół średnich. Trzymamy za Was kciuki, Kochani!

Uwaga! Uwaga! 8 lutego „Poloneza czas zacząć
Podkomorzy rusza. I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi…”

Tak oto dostojnym krokiem poloneza zbliża się do IV LO „Studniówka”. Ach, co to będzie za bal! Chyba jako jedyni w całym województwie, tradycyjnie, urządzamy go w szkole. Jest powód do dumy.

Fotoreporterzy, prosimy skierować flesze na naszych tegorocznych maturzystów!

A gdy wybrzmią już ostatnie studniówkowe akordy, w dniach 10 – 14 lutego zapraszamy wszystkich uczniów do aktywnego udziału w Festiwalu Języków Obcych. Warto przypomnieć, że w „Staszicu” uczymy się aktualnie pięciu języków. Podczas festiwalu każdy uczeń z pewnością znajdzie coś dla siebie: będą różnorodne konkursy i quizy, projekcje filmowe w wersji oryginalnej, ambitne dyskusje, spotkania ze znakomitymi gośćmi oraz wiele innych atrakcji promujących naukę języków obcych i kulturę krajów, z których się wywodzą. W pierwszym dniu Festiwalu, 10 lutego, odbędzie się IV edycja naszego autorskiego Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów „Angielski z książką”, zaś w ostatnim – 14 lutego IV Szkolne Dyktando Walentynkowe dla klas I. Serdecznie zapraszamy młodych pasjonatów języka angielskiego do udziału w konkursach!

W czwartek 20 lutego zapraszamy Was, mili Uczniowie, Waszych Rodziców oraz wszystkich Przyjaciół i Sympatyków naszej Szkoły na „Staszicowski Koncert Karnawałowy”. Zagramy i zaśpiewamy, aby rok 2020 był dobry i radosny. Nad stroną muzyczną koncertu czuwać będzie niestrudzona koncertmistrzyni – pani prof. Sławomira Dziewięcka. Przybywajcie tłumnie, Drodzy Goście, a nie pożałujecie. Tak się gra, śpiewa i tańczy tylko u nas!
Od 22 lutego, uczniowie klas I wyruszą kolejno na nasze tradycyjne zimowe wyjazdy do Zakopanego. Jazda na nartach i snowboardzie, poznawanie kultury i historii Podhala, oraz wizyta w awangardowym Teatrze Witkacego, to tylko niektóre propozycje z bogatego programu zimowego wyjazdu dla licealistów.

25 lutego odbędzie się pierwszy etap Konkursu „Wybieram Wybory”. Wezmą w nim udział: Zuzanna Karcz, Jakub Lasota, Jagoda Telus, Julia Guzik, Oliwia Wiązek oraz Jakub Bąchor.

26 lutego świętować będziemy „Staszicowski Dzień Języka Ojczystego” – to miła kontynuacja Tygodnia Języków Obcych. W dobie prymitywizmu językowego, abnegacji zasad ortograficznych i zaśmiecania języka polskiego obcymi zapożyczeniami, warto przypomnieć, co oznacza mocno dziś zdewaluowane określenie „piękno mowy polskiej”.
A ponieważ w „Staszicakach” drzemie zdrowy duch sportu, luty stać będzie także pod znakiem rozgrywek siatkarskich i piłki ręcznej. I tak, w naszej Szkole odbędą się:

eliminacje do Mistrzostw Sosnowca w Piłce Siatkowej Dziewcząt – 12.02.2020
eliminacje do Mistrzostw Sosnowca w Piłce Ręcznej Chłopców – 18.02.2020
eliminacje do Mistrzostw Sosnowca w Piłce Ręcznej Dziewcząt – 18.02.2020
finał Mistrzostw Sosnowca w Piłce Ręcznej Dziewcząt – 20.02.2020
oraz eliminacje do Mistrzostw Sosnowca w Piłce Siatkowej Chłopców.

I tym optymistycznym, promującym zdrowy tryb życia akcentem, kończymy kolejne zapowiedzi zimowych wydarzeń w „Staszicu”.

Do usłyszenia w marcu!