Będzie się działo w lutym 2021

„Sursum corda! – Nie traćcie ducha! Serca w górę!”

Luty jest dla wielu „Staszicaków” czasem intensywnych przygotowań do udziału w kolejnych etapach ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. Z pewnością wiary w siebie dodaje olimpijczykom świadomość wysokiej lokaty „IV LO z Sosnowca” w corocznym rankingu najlepszych liceów w Polsce, ogłaszanym przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy”.

Uczniowie naszej Szkoły powalczą o kolejne olimpijskie punkty w:
części ustnej II etapu Olimpiady Języka Angielskiego,

• II etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej,
  • II etapie Olimpiady Literatury i Języka Polskiego,
  • II etapie Olimpiady Matematycznej
  • II etapie Olimpiady Filozoficznej,
  • II etapie Olimpiady Geograficznej ,
  • oraz w II etapie Olimpiady Lingwistyki Matematycznej.

Mili Olimpijczycy, specjalnie dla Was „kciuki w górę” i „niech Moc będzie z Wami”!

A ponieważ pandemia nie odpuszcza, a zima co rusz przypomina o sobie śniegiem i mrozem, wszyscy potrzebujemy dobrej energii i pozytywnych wibracji, dlatego 16 lutego
zapraszamy całą społeczność szkolną, rodziców oraz wszystkich przyjaciół i sympatyków naszego Liceum na „VI Staszicowski Koncert Karnawałowy”. Tym razem będzie to wersja on-line, ale jak zawsze z pomysłem i zdecydowanie „ku pokrzepieniu serc”. Nad stroną muzyczną koncertu czuwa niestrudzona koncertmistrzyni – pani prof. Sławomira Dziewięcka. Zaśpiewamy i zagramy dla Was z uśmiechem, z „powerem” i z … niespodzianką!

A kiedy już opadną muzyczne emocje, przyjdzie czas na doskonalenie znajomości języków obcych. W dniach 22-25 lutego zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w Festiwalu Języków Obcych. To nic, że zdalnie, ale ciekawie, intensywnie i różnorodnie. Pięć języków, jedenastu nauczycieli, blisko pięciuset uczniów – jest moc! Zwieńczeniem Festiwalu będzie kolejna, V już edycja naszego autorskiego Międzyszkolnego Konkursu Języka Angielskiego dla Ósmoklasistów „Angielski z książką”. Warto też podkreślić, że luty przyniesie wiele atrakcji fanom języka rosyjskiego. Uczniowie klas II wezmą udział w XVI Międzyszkolnym Dniu Kultury Rosyjskiej połączonym z konkursem na temat dzieła M. Bułhakowa – „Mistrz i Małgorzata”.

Organizatorami przedsięwzięcia są: VIII LO w Katowicach, Klub Rusycysty oraz Stowarzyszenie Współpracy Polska -Wschód Oddział Śląski. Młodzi rusycyści ze „Staszica” zostali także zgłoszeni do udziału w I edycji projektu Uniwersytet Młodych Talentów w ramach Uniwersytetu Humanistycznego organizowanego na Wydziale Humanistycznym UŚ. Uroczysta inauguracja I edycji UMN odbędzie się 24 lutego. „Staszicakom-rusycystom” życzymy „mnogo uspiechow”!

Aby zachować zdrową równowagę między światem humanistyki a przedmiotami ścisłymi, w lutym nasi uczniowie wezmą udział w wykładach z fizyki na Uniwersytecie Jagiellońskim, realizowanych w ramach cyklu „Bliżej Nauki”. Natomiast miłośnicy „królowej nauk” przystąpią 23 lutego do rejonowych zawodów XVIII Śląskiego Konkursu Matematycznego.

A jeśli ktoś zamiast rozwiązywać zadania z matematyki czy fizyki woli czytać literaturę, a jeszcze bardziej pisać „coś swojego”, niech wykorzysta długie lutowe wieczory, by pod koniec miesiąca wziąć udział w szkolnym konkursie na opowiadanie fantastyczne. Pamiętajcie też, że 26 lutego obchodzić będziemy w „Staszicu” Dzień Języka Ojczystego.

Trzymajcie się ciepło i do usłyszenia w marcu!