Będzie się działo w maju

Będzie się działo w maju…
Kasztany w tym roku słabo jakoś kwitną, a przecież to już maturalny miesiąc maj, czyli MMM. Kończy się tzw. „majówka”, wyjątkowo zimna i deszczowa. Dla jednych był to czas odpoczynku, dla innych czas wytężonej pracy.

„M” jak „maj”, „m „jak „matura”, „m” jak „muzyka”, „m” jak „młodość” etc., etc. …
A u nas, w „Staszicu”, jak zawsze dużo będzie się działo:

Przede wszystkim abiturienci IV LO przystąpią do egzaminu dojrzałości. 4,5 i 8 maja czekają ich pisemne zmagania z języka polskiego, matematyki i języka obcego; później egzaminy na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów oraz dwa trudne egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Kochani, bardzo mocno trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór (czarnych długopisów?)!!!

UWAGA, WIELKIE WYDARZENIE:
12 maja, w sali koncertowej Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, odbędzie się wyjątkowy koncert z okazji 115 rocznicy urodzin wielkiego sosnowiczanina, naszego „kolegi ze Staszica”, wybitnego śpiewaka – Jana Kiepury. Pani prof. Sławomira Dziewięcka i pani prof. Anna Żelechowska zabiorą nas w niezwykłą muzyczną podróż. W hołdzie „starszemu koledze” zagrają i zaśpiewają uczniowie oraz absolwenci naszej Szkoły. Każdy gość znajdzie tu coś dla siebie, bowiem gramy „Od opery do swingu i popu”. A że „muzyka łagodzi obyczaje” i daje chwile radości, serdecznie wszystkich zapraszamy na nasz Koncert.

Chociaż maj zdecydowanie należy do licealistów, nie zapominamy też o młodszych uczniach. Dla nich, czyli uczniów szkół gimnazjalnych z Sosnowca i okolic, którzy szczególnie upodobali sobie historię oraz geografię naszego kraju, już po raz trzeci przygotowaliśmy wyjątkowy konkurs:
Konkurs Humanistyczno – Geograficzny „Polska – moja Ojczyzna”, na który zapraszamy 15 maja. Pomysłodawcą konkursu i autorem konkursowych zadań jest pan prof. Karol Winiarski. Drodzy Gimnazjaliści, życzymy Wam sukcesów w konkursowych zmaganiach!

Aby historią mogli się nacieszyć również uczniowie naszej Szkoły, w ramach cyklu „Spotkania z historią”, pod koniec maja odbędzie wykład dr Pawła Dudy z Zakładu Historii Nowożytnej Instytutu Historii UŚ. Pan dr. P. Duda po raz kolejny w niezwykle ciekawy sposób prowadzić będzie licealistów przez meandry historii i odkrywać jej wielkie tajemnice.

Maturalnie, śpiewająco, historycznie i geograficznie zapowiada nam się maj, dlatego też dla równowagi kładziemy na szalę szkolnych wydarzeń języki obce. Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, nie tylko dla uczniów „Staszica”. I tak:

Pani prof. Agata Kaczyńska zaprasza uczniów sosnowieckich gimnazjów na VII Konkurs „Co wiem o Rosji”. A na naszych gimnazjalistów czekają dobrze znane od lat szkolne konkursy: „ Najlepszy rusycysta” i „Najlepszy rusycysta-pierwszoklasista”.

Pan prof. Jacek Augustyn niestrudzenie motywuje swoich uczniów do nauki języka francuskiego poprzez intelektualną rywalizację: w maju odbędzie się Konkurs „CCC – Classe contre classe”, czyli klasowe zmagania drużyn gimnazjum i liceum; „Gumisie” natomiast zapraszamy do konkursu 2w1, czyli „Franglais”, w którym popisać się będzie można znajomością leksyki i gramatyki języka francuskiego i angielskiego.

Pani dr Barbara Czwartos przygotowała dla licealistów z klas II Konkurs o tytuł Najlepszego Germanisty. Konkurs odbędzie się pod koniec maja, tak więc, drodzy uczniowie, jest jeszcze sporo czasu na powtórkę słówek i gramatyki.

A że nie samymi konkursami uczeń żyje, pod koniec maja, uczniowie klasy II politologicznej wezmą udział w próbnym egzaminie maturalnym na poziomie podstawowym i rozszerzonym, przygotowanym przez panią prof. Monikę Karlik wraz z Wydawnictwem MacMillan. Drugoklasiści, to nie żarty, lepiej pomyśleć o maturze rok wcześniej;-)

30 maja czeka nas wielkie wydarzenie teatralne, czyli Dzień Teatru Angielskiego. Scenariusze sztuk już dawno napisane, kostiumy „się szyją”, a uczniowie klas gimnazjalnych pilnie ćwiczą swoje role „pod czujnym okiem i uchem” nauczycieli języka angielskiego. Warto przypomnieć, że pomysłodawczynią tego lubianego przez uczniów gimnazjum teatralnego przedsięwzięcia jest pani prof. Katarzyna Tkaczyk.

Jeśli maj niespodziewanie przyniesie jeszcze inne ciekawe wydarzenia, z pewnością, Drodzy Goście-Czytelnicy, znajdziecie o nich stosowne informacje na naszej stronie. Do usłyszenia w czerwcu 🙂

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress