Będzie się działo w Maju 2018

Kasztany w tym roku jakoś słabo kwitną, konwalii jak na lekarstwo, a przecież to już Maturalny Miesiąc Maj, czyli MMM. Skończyła się „majówka” – dla jednych czas wiosennego lenistwa, dla innych wytężonej pracy. „M” jak „maj”, „m „jak „matura”, „m” jak „muzyka”, „m” jak „młodość” etc., etc. A u nas, w „Staszicu”, jak zawsze dużo się dzieje i będzie się działo:

Przede wszystkim abiturienci IV LO przystąpili do egzaminu dojrzałości. 4, 7 i 8 maja zmagali się z arkuszami maturalnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Później czekają ich egzaminy na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów oraz dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Kochani, bardzo mocno trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór (czarnych długopisów?) !!! W przeciwieństwie do maturzystów, licealiści z klas I, II oraz „Gumisie” edukować się będą w innej, znacznie bardziej atrakcyjnej, czy wręcz relaksującej, formie:

10 maja uczniowie z klas II HUM i I BP1 oraz melomani z pozostałych klas licealnych wybierają się do Filharmonii Śląskiej na piękny wiosenny koncert z cyklu „Młoda Filharmonia”. Muzycznie zainspirowały młodzież p. prof. Sławomira Dziewięcka i p. prof. Monika Karlik.

11 maja klasy II MAT1 i II MAT 2 wraz ze swoimi nauczycielkami wyjeżdżają do Krakowa na zajęcia w I Pracowni Fizycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest to kontynuacja lubianego przez młodzież cyklu zajęć akademickich.

12 maja zainteresowani sztuką gimnazjaliści wybiorą się do Katowic na warsztaty artystyczne organizowane po patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania przez Sztukę. Jest to kolejne spotkanie w ramach projektu „Future Artist”. Inspiratorką i opiekunem naukowym przedsięwzięcia jest p. prof. Marzena Dolniak.

Od 14 do 18 maja klasy II BCH1 i II BCH2 wezmą udział w Nadmorskich Warsztatach Ekologicznych. Urokliwe Kąty Rybackie już po raz kolejny gościć będą zafascynowanych biologią uczniów„Staszica” i ich nauczycielki.

Od 28 maja do 1 czerwca „Gumisie” z klas 3 GA, 3 GB oraz 2 GB zwiedzać będą Paryż. Paryż w maju? Zazdrościmy niepowtarzalnych wrażeń. Bon voyage!

Jednak nie trzeba jechać aż tak daleko, aby podziwiać wyjątkową architekturę i chłonąć uroki zabytkowej metropolii. W dniach 28 -30 maja uczniowie klasy II HUM poznawać będą przeszłość i teraźniejszość Budapesztu, wszak „Polak – Węgier dwa bratanki !”.

Również w maju uczniowie z klas I biologiczno-chemicznych wraz z p. prof. Agnieszką Kapicą odwiedzą Stację Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu, aby z bliska przekonać się, jak pracują ludzie, od których zależy życie i zdrowie każdego z nas.

Chociaż maj zdecydowanie należy do licealistów, nie zapominamy też o młodszych uczniach. Dla nich, czyli uczniów szkół gimnazjalnych z Sosnowca i okolic, którzy szczególnie upodobali sobie historię oraz geografię naszego kraju, już po raz trzeci przygotowaliśmy wyjątkowy konkurs: Konkurs Humanistyczno – Geograficzny „Polska – moja Ojczyzna”, na który zapraszamy 18 maja. Tegoroczna edycja konkursu doskonale wpisuje się w 100-ą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, a więc będzie mieć szczególny charakter. Pomysłodawcą konkursu i autorem konkursowych zadań jest pan prof. Karol Winiarski. Drodzy Gimnazjaliści, życzymy Wam wielu sukcesów!

Miło nam poinformować, że 23 maja odbędzie się publiczna prezentacja projektów gimnazjalnych przygotowanych przez uczniów z klas II. Projekty zostaną zaprezentowane szkolnej społeczności, a w późniejszym terminie także rodzicom.

Maturalnie, artystycznie, biologicznie i historycznie zapowiada nam się maj, dlatego też dla równowagi kładziemy na szalę szkolnych wydarzeń: naukę języków obcych, zajęcia sportowe oraz działania charytatywne. I tak:

Pani prof. Agata Kaczyńska zaprasza uczniów naszego gimnazjum i liceum do udziału w dobrze znanych od lat szkolnych konkursów: „Najlepszy rusycysta” oraz „Najlepszy rusycysta-pierwszoklasista”. Pan prof. Jacek Augustyn niestrudzenie motywuje „Staszicaki” do nauki języka francuskiego poprzez intelektualną rywalizację: w maju odbędzie się Konkurs „CCC – Classe contre classe”, czyli klasowe zmagania drużyn gimnazjum i liceum; „Gumisie” natomiast zapraszamy do konkursu 2w1, czyli „Franglais”, w którym popisać się będzie można znajomością leksyki i gramatyki języka francuskiego i … angielskiego.

Pan prof. Grzegorz Budak wybiera się ze swoimi uczniami na „Warsztaty fonetyczne” organizowane przez Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach. Warsztaty poprowadzi dr hab Arkadiusz Rojczyk z Zakładu Psycholingwistyki Stosowanej UŚ.

W maju zaprosimy także młodzież ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych na kolejne „Staszicowskie Spotkania z Nauką” , które tym razem przebiegać będą pod hasłem „języki obce”.

Wiosenny nastrój i piękna słoneczna pogoda zachęcają do wysiłku na świeżym powietrzu. Od 23 do 30 maja odbywać się będą Mistrzostwa Sosnowca w Siatkówce Plażowej, w których wystąpią nasze licealistki i licealiści. Maj upłynie także pod znakiem międzyszkolnej rywalizacji lekkoatletycznej.

Bardzo ważnym elementem życia naszej „staszicowskiej społeczności” jest działanie na rzecz potrzebujących. Uczniowie naszej Szkoły zawsze pełni pozytywnej energii włączają się w akcje na rzecz potrzebujących. Tym razem, w niedzielę 27 maja dwudziestu członków Szkolnego Koła Wolontariatu weźmie udział w miejskim „Biegu Stulecia”. Dochód z tej imprezy przeznaczony jest na potrzeby sosnowieckiego Hospicjum im. św. Tomasza Apostoła.

A jeśli maj niespodziewanie przyniesie jeszcze inne ciekawe wydarzenia, z pewnością, Drodzy Goście-Czytelnicy, znajdziecie o nich informacje na naszej stronie.

Do usłyszenia w czerwcu!