Będzie się działo w maju 2019

Kasztany w tym roku zakwitły na czas, bo to przecież Maturalny Miesiąc Maj, czyli MMM. Skończyła się „majówka” – dla jednych czas wiosennego lenistwa, dla innych wytężonej pracy. „M” jak „maj”, „m „jak „matura”, „m” jak „Moniuszko”, „m” jak „młodość”. A u nas, w „Staszicu”, jak zawsze dużo się dzieje:

Przede wszystkim abiturienci IV LO przystąpili do egzaminu dojrzałości – 6,7 i 8 maja zmagali się z arkuszami maturalnymi z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Później czekają ich egzaminy na poziomie rozszerzonym z wybranych przedmiotów oraz dwa egzaminy ustne: z języka polskiego i języka obcego. Kochani, bardzo mocno trzymamy za Was kciuki i życzymy połamania piór (czarnych długopisów?) !!!

W przeciwieństwie do maturzystów, „Gumisie” oraz licealiści z klas I i II chyba docenią uroki maja…Wielu z nich edukować się będzie w innej, nieco bardziej atrakcyjnej, czy wręcz relaksującej, formie. Odbędą się wycieczki, konkursy, debaty, koncerty.

10 maja w katowickim Pałacu Młodzieży odbędzie się finał konkursu „Młody Chemik”. Finalistami z naszego Gimnazjum zostali – Małgosia Chrapka ((3GC) i Maciek Kawecki (3GA). Mili Chemicy, trzymamy kciuki za Wasz sukces!

12 maja uczniowie klasy 3GB – Błażej Błoch i Oskar Antonik wezmą udział w III Konkursie Wiedzy o Życiu i Działalności Artystycznej Jana Kiepury. Organizatorem konkursu jest sosnowiecki Zespół Szkół Muzycznych. Chłopaki, życzymy Wam wygranej!

13 maja pięciu uczniów z klas I i II wyjeżdża z p. prof. Karolem Winiarskim do Krakowa na wykłady historyczne. Natomiast 15 maja uczennica klasy II HUM – Paulina Adamczyk weźmie udział w finale Konkursu „Sztuka Kochania Wiersza” w Poznaniu. Organizatorami konkursu są Instytut Filologii Polskiej UAM oraz Koło Literatury Nowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas gdy Paulina zmagać się będzie z poetycką materią, pani prof. Sławomira Dziewięcka zaprasza miłośników muzyki z klasy 3 GB na popołudniowy koncert w Zespole Szkół Muzycznych w Sosnowcu zatytułowany „Koncert Moniuszkowski dla Mistrza Jana”. W programie utwory Stanisława Moniuszki, jako że w tym roku obchodzimy 200-ą rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora.

16 maja uczniowie klasy 3 GB – Oskar Antonik, Błażej Błoch, Aleksandra Krupka oraz Aleksandra Miterska z klasy 3 GA wyjadą do Warszawy, aby zwiedzić Sejm RP. Wyjazd jest nagrodą w konkursie.

21 maja humaniści z klasy 1b, 2 BP i 2 BP2 wyruszają na Litwę, gdzie przez kilka dni wędrować będą śladami Wieszcza Adama poszukując śladów polskiej kultury i historii.

23 maja odbędzie się wycieczka do Krakowa dla przedstawicieli klas 1b, 1d, 1c, 2 BCH oraz 2BP2. Uczniowie wezmą udział w debacie i zwiedzą Muzeum – Fabrykę Oskara Schindlera.

23 i 24 maja kandydaci do klas pierwszych dwujęzycznych naszego Liceum będą pisać egzamin wstępny z języka angielskiego. W pierwszym dniu do egzaminu przystąpią ósmoklasisty, w dniu kolejnym uczniowie klas trzecich gimnazjalnych. Powodzenia, Miłe koleżanki i koledzy, bo łatwo nie będzie… Fingers crossed and good luck!

Od 27 do 30 maja „Gumisie” z klas 3 GB i 3 GC wraz z wychowawczyniami – p. prof. Barbarą Strączek i p. prof. Anną Dolińską-Koniną zwiedzać będą Wiedeń i Morawski Kras. Zazdrościmy niepowtarzalnych wrażeń i życzymy udanego pobytu:-)

28 maja obędzie się IV Staszicowska Gala Mistrzów. Podczas Gali nagrodzimy uczniów, którzy w tym roku szkolnym zdobywali laury i tytuły w konkursach, turniejach oraz olimpiadach przedmiotowych. Nagradzać będziemy nie tylko uczniów „Staszica”, ale również uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy z sukcesem brali udział w organizowanych przez nas konkursach przedmiotowych.

Egzaminacyjnie, artystycznie oraz wycieczkowo zapowiada nam się maj, dlatego też dla równowagi kładziemy na szalę szkolnych wydarzeń imprezy sportowe i działania charytatywne:
Wiosenny nastrój i piękna słoneczna pogoda zachęcają do wysiłku na świeżym powietrzu – 22 maja, na stadionie przy Alei Mireckiego, odbędą się zawody lekkoatletyczne sosnowieckich szkół ponadgimnazjalnych. W sportowej rywalizacji wystąpią nasze licealistki i licealiści. Natomiast 23 maja reprezentacja „Staszica” w składzie: Julia Broen (kl 1c), Aleksandra Dudek (kl 1d) oraz Joanna Gawlik (kl 1c) rywalizować będzie w aerobiku sportowym. W ostatnim dniu maja, w piątek 31, odbędą się IX Staszicowskie Igrzyska Olimpijskie. Wszystkim sportowcom życzymy miejsca „na pudle” i rywalizacji fair play!

Bardzo ważnym elementem życia „staszicowskiej społeczności” jest działalność charytatywna. Uczniowie naszej Szkoły, zawsze pełni pozytywnej energii, włączają się w akcje na rzecz potrzebujących. I tak: 17 maja członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu wezmą udział w „Marszu nadziei” w ramach programu hospicjum ,,Pola nadziei”, a 24 maja w przygotowaniu pikniku rodzinnego w Stowarzyszeniu „Dom Aniołów Stróżów” w Sosnowcu. Natomiast 31 maja o godzinie 17, w Sali Koncertowej „Muza” odbędzie się „Dwudniowy Maraton Wydarzeń Artystycznych”(dalszy ciąg 7 czerwca), czyli koncert charytatywny na rzecz Stowarzyszenia „Dom Aniołów Stróżów” w Sosnowcu-Juliuszu. Nasi uczniowie – wolontariusze wraz z zaproszonymi gośćmi z innych sosnowieckich szkół zagrają, zatańczą, zaśpiewają.

Dochód z imprezy zostanie przeznaczony na dofinansowanie letniego wypoczynku dla podopiecznych Stowarzyszenia. Zapraszamy całą społeczność naszej szkoły do uczestnictwa w koncercie,w przerwie kawa,ciasto oraz licytacja różnych rzeczy od ofiarodawców.

A jeśli maj niespodziewanie przyniesie jeszcze inne ciekawe wydarzenia, z pewnością, Drodzy Czytelnicy, znajdziecie o nich informacje na naszej stronie.

Do usłyszenia w czerwcu!