Będzie się działo w marcu 2020

„ Vivere est cogitare – Życie to myślenie”

Rozpoczął się marzec, a wraz z nim pojawiła się optymistyczna perspektywa wiosennego słońca, dłuższych dni i …. kwitnących krokusów:-)
A co, oprócz wiosny, przyniesie „Staszicakom” marzec?

Jeszcze do 5-6 marca klasy pierwsze Ic , Ib, Ih i If cieszyć się będą urokami Zakopanego. Jazda na nartach i snowboardzie, piesze wycieczki, wizyta w Teatrze im. Witkacego, poznawanie pięknej i bogatej kultury Podhala, to tylko niektóre z atrakcji naszych „kultowych” wyjazdów dla pierwszoklasistów.

3 marca odbędzie się XX Jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego „FOX”, w którym do językowej rywalizacji na najwyższym poziomie przystąpi aż 36 uczestników.

4 marca uczeń klasy 3BP1 Paweł Kowalski przystąpi do II etapu XXX Olimpiady Teologii Katolickiej. Paweł, trzymamy za ciebie kciuki!

7 marca, w sobotę, szkolna drużyna „Odysei Umysłu” w składzie: Julia Doroniewicz, Kinga Haberka, Gosia Pardela, Szymon Hill, Maciej Kawecki, Jakub Malinowski oraz Roch Olesiński zaprezentuje się w Katowicach podczas Eliminacji Regionalnych Międzynarodowego Konkursu Kreatywności. Trzymamy za Was kciuki! Naszym specjalistom do zadań „arcykreatywnych” towarzyszyć będą niestrudzone trenerki p. prof. Małgorzata Morkis oraz p. prof. Katarzyna Widera.

Również 7 marca dwójka „biologicznie zakręconych „Staszicaków” wyjedzie do Krakowa, gdzie weźmie udział w regionalnych zawodach Konkursu „The Polish Brain Bee Championship”. Jest to kolejna edycja konkursu neurobiologicznego dla uczniów szkół średnich, którego organizatorami są Polskie Towarzystwo Przyrodników im. M. Kopernika oraz Koło Naukowe Neuronus działające przy Instytucie Zoologii i Badań Biomedycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Good luck!

W poniedziałek 9 marca rozpocznie się Festiwal Matematyki, który potrwa do 13 marca. Na miłośników „królowej nauk” czeka, jak zawsze, wiele atrakcji, o których dowiecie się, Drodzy Czytelnicy, ze szczegółowego harmonogramu opublikowanego na naszej stronie.

W ramach zdrowej „równowagi przedmiotowej”, 9 marca, utytułowani szkolni mówcy: Kacper Bronikowski, Jakub Bąchor, Krzysztof Szuliński oraz Jan Doromoniec przystąpią do eliminacji Turnieju Debat Historycznych IPN. Natomiast 12 marca w eliminacjach Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich głos zabiorą: Oliwia Wiązek, Jakub Bąchor, Jakub Konina i Krzysztof Szuliński.

13 marca trzy uczennice z klas 1c i 1h wyjeżdżają do stolicy na finał ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach, który odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim. Jednak matematycy nie dają w marcu za wygraną, bo również 13 marca trzy pięcioosobowe drużyny „Staszicaków” wybierają się do Wrocławia, aby wziąć udział w międzynarodowym zawodach matematycznych „NABOJ”.

Wszystkim uczestnikom konkursów życzymy powodzenia!

UWAGA! UWAGA! 14 marca, po raz XVII wybuchnie „Bomba z matmy”! Serdecznie zapraszamy uzdolnionych matematycznie ósmoklasistów z Sosnowca i okolic do udziału w naszym prestiżowym Międzyszkolnym Konkursie Matematycznym im. prof. Stanisława Bomskiego. Również 14 marca odbędzie się V Międzyszkolny Konkurs „Matematyka ze Stasiem” im. prof. J. Jeżewskiej. Jest on skierowany do uczniów klas 6 i 7. Trzymamy kciuki za Wasz sukces!

Marcowe szaleństwa „królowej nauk” zrównoważą kolejne ważne wydarzenia z zakresu humanistyki. I tak ,17 marca planujemy obejrzeć spektakl „Tango” w Teatrze Zagłębia, a 19 marca odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Maturzystów na Jasną Górę, na której nie zabraknie uczniów naszego Liceum.

23 marca p. prof. Katarzyna Luksa organizuje szkolny konkurs o historii II RP w ramach obchodów 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej i ogłoszenia przez Sejm RP – Roku 2020 – Rokiem Bitwy Warszawskiej.

Ostatni tydzień marca upłynie w IV LO pod znakiem Festiwalu Nauk Przyrodniczych 23 – 27 marca. Będzie on obfitował w ciekawe przedsięwzięcia z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii. Szczegółowy plan Festiwalu
opublikowany zostanie na naszej stronie, jednak wśród najważniejszych festiwalowych wydarzeń trzeba koniecznie wymienić:

XXII Międzyszkolny Konkurs Fizyczny im. prof. Waldemara Zillingera „Zillingierki fizyczne” – 24 marca oraz V Międzyszkolny Konkurs Biologiczny „Genetycznie zakręceni” – 26 marca.

Serdecznie zapraszamy uczniów szkol podstawowych do udziału w naszych świetnych konkursach przyrodniczych i życzymy przysłowiowego połamania piór!

UWAGA! UWAGA!

28 marca zapraszamy uczniów szkół podstawowych na Dzień Otwarty naszego Liceum. Będzie wiele ciekawych zajęć, prezentacje profili, zwiedzanie Szkoły, rozmowy z uczniami i nauczycielami „ Staszica” oraz wiele innych atrakcji, których…..nie zdradzimy!;-) Ostatnim wydarzeniem na marcowej liście szkolnych wydarzeń jest Ogólnopolski Konkurs Fizyczny LWIĄTKO, który odbędzie się w poniedziałek 30 marca.

A poza tym w marcu zbieramy makulaturę i zużyte baterie w ramach Konkursu „Lider Ekologii” oraz żywność dla potrzebujących na rzecz organizacji „Caritas”. Warto pomagać!

Do usłyszenia w kwietniu!