Będzie się działo w październiku 2018

Disce puella, disce puer…

Rozpoczynamy drugi miesiąc roku szkolnego 2018/2019.„Staszicowska” brać najwyraźniej się rozkręca – w planach mamy mnóstwo wydarzeń. I tak:

1 października zawitają do naszej Szkoły goście z Austrii, Belgii oraz Czech – 16 uczniów i 6 nauczycieli. Już drugi rok wspólnie realizujemy Projekt Edukacyjny „Time Capsule”, czyli „Kapsuła Czasu”. Szkolnymi koordynatorami Projektu są p. prof. Leszek Morawa i p. prof. Monika Karlik. Podczas tygodniowego pobytu nasi goście będą mieli okazję zwiedzić m.in Kraków i Wieliczkę, Muzeum Auschwitz-Birkenau, Muzeum Śląskie, a także zabytkową dzielnicę Katowic – Nikiszowiec.

W październiku pełną parą ruszają zajęcia dodatkowe – wybór jest naprawdę imponujący, więc każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto szczególnie zaanonsować zajęcia z języka łacińskiego, które poprowadzi ks. dr Dariusz Piasecki. Jak miło, że po latach łacina wraca do „Staszica”:-)

W środę, 3 października, z inicjatywy p. prof. Marii Steckiej i p. prof. Katarzyny Tkaczyk, grupa „Staszicaków” wyjeżdża do Krakowa, do konsulatu USA. Podczas wizyty nasi uczniowie dowiedzą się o możliwościach podjęcia studiów za oceanem, wezmą także udział w prezentacji, której tematem będzie „dyplomacja”.

W październiku rozpoczyna się jesienny maraton olimpiad i konkursów przedmiotowych. Już 5 października odbędzie się szkolny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej. Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów naszej Szkoły, którzy w trudnych naukowych zmaganiach walczyć będą o laur zwycięzcy!

10 października drużyna IV LO w składzie: Jakub Bąchor, Jowita Jasińska, Weronika Kubas i Krzysztof Szuliński, pod wodzą jedynego i niepowtarzalnego pasjonata debatowania – p. prof. Karola Winiarskiego, weźmie udział w Turnieju Debat Oksfordzkich „Veritatis et Rationis”. Organizatorem jest Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, we współpracy z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Krakowskim Stowarzyszeniem Mówców i Stowarzyszeniem Nowe Przestrzenie. Niech moc będzie z Wami!

14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej, to przede wszystkich święto nauczycieli, czyli tych, dla których kształcenie i wychowanie młodzieży jest sprawą naprawdę wielkiej wagi. Swoją obecność na uroczystej akademii (15 października) zapowiedzieli liczni goście.

16 października obchodzić będziemy XVIII Dzień Papieski. Warto przez chwilę zadumać się nad sylwetką wyjątkowego Polaka, patrioty i pisarza – Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Zapraszamy zainteresowanych uczniów do udziału w szkolnym konkursie wiedzy o jego życiu i działalności. W tym dniu szkolni wolontariusze wezmą udział w zbiórce publicznej „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, odwiedzą także Zagłębiowskie Hospicyjne Centrum Wsparcia.

Październik kojarzy się „Staszicakom” z wycieczkami i słusznie, gdyż zapowiada się kilka naprawdę ciekawych wyjazdów! „Integracyjne”, „przedmiotowe”, czy „krajoznawcze”…jedno jest pewne: lubimy wycieczki!

A wracając do spraw poważnych, zapowiadamy, że w drugiej połowie października odbędą się wybory do Samorządu Szkolnego. Jesień to, tradycyjnie, czas zmian we władzach szkolnej społeczności. Debata i wybory odbędą się między 22 a 26 października. Poznamy wtedy nowego przewodniczącego lub przewodniczącą Szkoły oraz jego/jej partię. Czy ustępująca władza znajdzie godnych następców? Czas pokaże i … „niech zwycięża najlepszy” (najlepsza?)!

Do usłyszenia w listopadzie