Będzie się działo w październiku 2019

„Disce puella, disce puer…” (łac.: Ucz się, dziewczyno , ucz się, chłopaku….)

Rozpoczynamy drugi miesiąc roku szkolnego 2019/2020. „Staszicowska brać” najwyraźniej się rozkręca – w planach mamy mnóstwo ciekawych wydarzeń. Lecz zanim je przedstawimy, warto przypomnieć, że to właśnie w październiku, a dokładnie 29 października, nasza Szkoła obchodzić będzie swoje 125-te urodziny! Życzymy więc kochanej „Jubilatce”, wielce szacownej „Alma Mater” wszelkiej pomyślności i już dziś śpiewamy urodzinowe … „200 lat!”

A oto nasze październikowe kalendarium:

5 października p. Prof. Aleksandra Kiełtucka i p. Prof. Maria Stecka wyjeżdżają do Wielkiej Brytanii, aby zdobywać wiedzę „u źródeł”. Wezmą udział w kursie metodycznym, który jest częścią realizowanego przez nasze grono pedagogiczne projektu w ramach europejskiego Programu Erasmus Plus.

8 października pan Prof. Jacek Bajer zaprasza grupę uczniów klasy 2 b na wycieczkę przedmiotową do „Radia Katowice”. Zajęcia są formą realizacji innowacji pedagogicznej zatytułowanej „Podstawy dziennikarstwa i komunikacji społecznej”. Życzymy miłośnikom mediów udanego debiutu w studio, a może nawet na antenie!

Chociaż wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się 13 października, już teraz zapraszamy Was, Kochani, do wzięcia udziału w szkolnych prawyborach. Pamiętajcie! Środa 9 października.
Prawybory stały się swoistą tradycją naszego Liceum. I nie chodzi wyłącznie o sondaż „Kto na kogo?”, ale przede wszystkim są formą kształtowania w „Staszicakach” świadomych, demokratycznych postaw obywatelskich,

A jeśli zechcecie wytonować związane z polityką emocje, również 9 października, p. Prof. Karol Winiarski zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w Szkolnym Turnieju Szachowym. Z pewnością nie zabraknie na nim Michała Chmary z klasy 2b 🙂 .Krótko mówiąc: „Keep calm and play chess”.

10 października p. Prof. Monika Karlik zabierze uczniów klasy 1a na nietypową lekcję języka angielskiego w terenie, czyli tzw. „field trip”. Będzie to wyprawa śladami założyciela naszej Szkoły – niemieckiego przemysłowca Henryka Dietla. Spacerując po starej dzielnicy Pogoń, opowiadać będziemy o początkach Sosnowieckiej Szkoły Realnej, o rodzinie Dietlów, i o skomplikowanej wielokulturowej historii Sosnowca – a wszystko, oczywiście, in English! W ten sposób zamierzamy „po angielsku” świętować 125 urodziny „Staszica”.

A ponieważ „Staszicaki” zawsze pomagają, również w październiku podejmiemy działania na rzecz potrzebujących. Zgodnie z pragnieniem Ojca Świętego – Jana Pawła II, aby „nie budować mu pomników, lecz dzielić się dobrem z innymi”, w dniach 11-13 października, wolontariusze z naszej Szkoły wezmą udział w zbiórce publicznej na rzecz fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Jej celem jest zebranie środków na stypendia dla zdolnej młodzieży z ubogich rodzin.

14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej, to przede wszystkich święto nauczycieli – ludzi, dla których kształcenie i wychowanie młodzieży jest sprawą naprawdę wielkiej wagi. Dedykowana im uroczysta akademia odbędzie się 15 października. Swój udział w akademii zapowiedzieli liczni goście.

A już nazajutrz, 16 października, obchodzić będziemy XIX Dzień Papieski. Warto przez chwilę zadumać się nad sylwetką wyjątkowego Polaka, patrioty i pisarza – Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Ponieważ tegoroczne hasło Dnia Papieskiego brzmi: „Wstańcie, chodźmy!”, przygotowaliśmy przedstawienie słowno-taneczne z udziałem wychowanków ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Będzinie oraz naszych wolontariuszy. W drugiej połowie miesiąca wolontariusze ze „Stasia” wraz z opiekunkami wezmą udział w jeszcze jednej akcji charytatywnej. Tym razem będzie to sadzenie żonkili na terenie Sosnowieckiego Hospicjum im. Św. Tomasza Apostoła – kwiatów symbolizujących pamięć i szacunek…

17 października zapraszamy nasze koleżanki i kolegów ze szkół podstawowych do udziału w III Międzyszkolnym Konkursie Historycznym im. dyr. Bogusława Kabały. Dobrym duchem Konkursu jest p. Prof. Paweł Matyszkiewicz. Młodych pasjonatów historii z pewnością zainteresują ciekawe zadania konkursowe. Powodzenia, Kochani!

Jesień, to w „Staszicu” czas zmian we władzach młodzieżowej społeczności. Już wkrótce,
21 października, odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Zgodnie ze szkolną tradycją, czeka nas również debata, w której wezmą udział kandydujące ugrupowania. Poznamy nowego przewodniczącego lub przewodniczącą Szkoły oraz jego/jej partię. Czy ustępująca władza znajdzie godnych następców? Czas pokaże i … „niech zwycięża najlepszy/najlepsza!”

A kiedy już opadną powyborcze emocje, kolejnych dostarczą nam niezwykli goście. Oto bowiem, 23 października w progi IV LO zawitają Amerykanie reprezentujący Fundację Rodziny TIMKEN. Zagranicznym Gościom towarzyszyć będzie Dyrektor Fabryki „Timken” w Sosnowcu, wielki Przyjaciel naszej Szkoły, pan Kazimierz Łydek oraz przedstawiciele władz miasta. Wizyta ma związek ze zrealizowanym przez nas Projektem „Gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością – kompleks laboratoriów cyfrowych do nauki języka angielskiego S.H.I. E.L.D”, sfinansowanym w ogromnej części przez Fundację Timken. Autorką Projektu jest p. Prof. Monika Karlik, a jego wymiernym efektem utworzenie czterech nowoczesnych laboratoriów do nauki języka angielskiego: Londyn, Nowy Jork, Oxford i Cambridge. Zaproszeni Goście obejrzą nasze laboratoria i wezmą udział w nietypowej anglojęzycznej debacie uczniowskiej a la „Pecha kucha”. Naprawdę będzie się działo!

I jeszcze słówko na koniec. W październiku rozpoczyna się jesienny maraton olimpiad i konkursów przedmiotowych. Po cichutku odbywają się zapisy i wstępne eliminacje do Olimpiady Biologicznej, Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Wiedzy o Mediach, Filozoficznej, języka angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów naszej Szkoły, którzy w trudnych naukowych zmaganiach walczyć będą o laur zwycięzcy!

I to by było na tyle 😉
Do usłyszenia w listopadzie

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress