Będzie się działo w październiku 2020

Disce puella, disce puer… („Ucz się dziewczyno, ucz się chłopaku…”)

Rozpoczynamy drugi miesiąc roku szkolnego 2020/2021. „Staszicowska brać” powoli się rozkręca, i choć pandemia mocno nas ogranicza, planujemy wiele ciekawych wydarzeń.

Tradycyjnie w październiku rozpocznie się jesienny maraton ogólnopolskich olimpiad i konkursów przedmiotowych. Już 10 października odbędzie się pierwszy etap 50 Ogólnopolskiej Olimpiady Biologicznej. Natomiast pasjonaci humanistyki rozpoczęli przygotowania do Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, Filozoficznej, Wiedzy o Mediach, Artystycznej, Olimpiady Języka Angielskiego, Języka Niemieckiego, Języka Francuskiego i Języka Rosyjskiego. Zainteresowaniem naszych licealistów cieszą się, jak zawsze, Olimpiada Historyczna oraz Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Mocno trzymamy kciuki za wszystkich uczniów IV LO, którzy w trudnych naukowych zmaganiach walczyć będą o laur zwycięzcy!

Od 11 października, XX Dniem Papieskim, rozpoczniemy obchody Tygodnia Papieskiego w naszej Szkole. Warto przez chwilę zadumać się nad sylwetką wyjątkowego Polaka, patrioty i pisarza – Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. W ramach obchodów, kilkunastu wolontariuszy z naszej szkoły weźmie udział w zbiórce publicznej, z której dochód przeznaczony jest dla uzdolnionej, ale niezamożnej młodzieży. Zwieńczeniem tygodnia będzie szkolny konkurs recytatorski poświęcony twórczości literackiej Jana Pawła II oraz montaż poetycko-muzyczny o Papieżu-Polaku w wykonaniu uczniów klas II.

Zbliża się 14 października, czyli Dzień Edukacji Narodowej. Jest to, przede wszystkim, święto nauczycieli, święto tych, dla których kształcenie i wychowanie młodzieży jest naprawdę ważne. Nie zapominajmy jednak o pozostałych pracownikach oświaty oraz uczniach – to także ich święto 🙂 Zapraszamy na symboliczną uroczystość we wtorek 13 października.

21 października miłośnicy języka angielskiego będą mogli spróbować swoich sił w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego „Multitest”. Good luck, Guys, and fingers crossed!

22 października w sosnowieckiej „Mediatece” odbędzie się performatywne czytanie wierszy J. Tuwima, J. Brzechwy i A. Fredry w wykonaniu naszych uczniów pod czujnym aktorskim okiem pana Krzysztofa Korzeniowskiego. W koprodukcji z „Teatrem Zagłębia” powstaje także film z tekstami wspomnianych poetów tworzony przez siódemkę artystycznie uzdolnionych uczniów klas I.

Jesień to od lat pora zmian we władzach szkolnej społeczności. I tak, 22 października rozpocznie się kampania wyborcza do Samorządu Szkolnego IV LO. Debata i samo głosowanie odbędą się na początku listopada. Poznamy wtedy nowego przewodniczącego lub przewodniczącą . Czy ustępująca władza znajdzie godnych następców? Czas pokaże!

Z myślą o młodszych koleżankach i kolegach ze szkół podstawowych 22 października zaplanowaliśmy IV Międzyszkolny Konkurs Historyczny im. Dyrektora Bogusława Kabały. Miejmy nadzieję, że młodzi historycy z zapałem przystąpią do konkursowych zmagań. Życzymy im połamania piór!

”Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie…”
Do usłyszenia w listopadzie!