Będzie się działo w styczniu 2018

Będzie się działo w styczniu!
„Tempus est optimus magister vitae” – „Czas to najlepszy nauczyciel życia”

Nawet się nie spostrzegliśmy, a już Nowy Rok 2018, który przywitał nas raczej jesienną aurą. Narciarze i górale zaklinają śnieg. A my zapowiadamy, co ciekawego przyniesie „Staszicakom” styczeń, bo u nas jak zawsze dużo się będzie działo!

Przede wszystkim 5 stycznia zakończymy pierwszy semestr. Jedni się cieszą, a inni czynią noworoczne postanowienia, że muszą się bardziej starać…

W dniach od 4 do 8 stycznia nasi maturzyści, już po raz drugi w tym roku szkolnym, przystąpią do próbnej matury. Kochani, życzymy Wam połamania piór i…..długopisów!

8 stycznia odbędą się w naszej Szkole warsztaty dla miłośników humanistyki, których inicjatorem jest pan Prof. Michał Orczyk. „Czy przyszłość należy do robotów? O trudnych związkach człowieka z technologią”. Warsztaty, między innymi, na temat twórczości Stanisława Lema, poprowadzi pan Miłosz Markiewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

UWAGA! UWAGA! Wyjątkowe wydarzenie artystyczne:

W środę, 10 stycznia, zapraszamy Was, mili Uczniowie, Waszych Rodziców oraz wszystkich Przyjaciół i Sympatyków naszej Szkoły na III „Staszicowski Koncert Noworoczny”. Zagramy i zaśpiewamy, aby rok 2018 był dobry i radosny, ale też po to, by pomóc komuś, kto bardzo potrzebuje pomocy. Nad wszystkim czuwają: niestrudzona koncertmistrzyni – pani Prof. Sławomira Dziewięcka oraz jej wierne „asystentki” – pani Profesor Anna Żelechowska i Pani Profesor Monika Karlik. Przybywajcie tłumnie, Drodzy Goście, a nie pożałujecie. Tak się gra i śpiewa tylko u nas!

Również 10 stycznia przypada setna rocznica urodzin Honorowego Patrona Naszej Szkoły, maturzysty z roku 1938, pana Jana Strzeleckiego. Spotkanie wspomnieniowe planujemy w drugiej połowie stycznia.

12 stycznia miłośnicy przyrody wybierają się na wydział Biologii Uniwersytetu Śląskiego, aby po raz kolejny uczestniczyć w fascynującej „Ogólnopolskiej Nocy Biologów 2018”.

13 stycznia – uczniowie naszego liceum i gimnazjum wystąpią gościnnie na Noworocznym Koncercie Charytatywnym na rzecz sosnowieckiego Hospicjum. Patronat nad koncertem objęli: prezydent Sosnowca – pan Arkadiusz Chęciński oraz ksiądz biskup Grzegorz Kaszak. Dobrym duchem przedsięwzięcia jest nasz absolwent z roku 2016 – Michał Wyszyński.
Jak działać na rzecz potrzebujących, to na wielu frontach, dlatego też nazajutrz po koncercie, 14 stycznia, wolontariusze ze „Staszica” wyruszą na ulice Sosnowca by zbierać datki na rzecz XXVI finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 4 do 18 stycznia nasze „Gumisie” zdecydowanie nie będą leniuchować – czekają ich bowiem rejonowe etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, a poziom wymagań jest, jak zawsze, bardzo wysoki. Miło nam przy tej okazji poinformować, że rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego przeprowadzony zostanie 10 stycznia w naszej Szkole. To dla nas miłe wyróżnienie.

W styczniu rozpoczynają się także wojewódzkie etapy olimpiad przedmiotowych dla licealistów. 20 stycznia do walki o laury w 47 Olimpiadzie Biologicznej przystąpią nasi utalentowani biolodzy, przygotowywani przez panią Prof. Ewę Mróz, natomiast 11 stycznia M. Imiołczyk, uczeń pani Prof. Barbary Czwartos, weźmie udział w regionalnym etapie I Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego „Lust auf Lesen” („Ochota na czytanie”) organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Trzymamy kciuki za konkursowe i olimpijskie zmagania wszystkich „staszicaków”:-)

W drugiej połowie stycznia, w ramach kształcenia pro-akademickiego, uczniowie z rozszerzeń fizycznych klas II MAT1 i II MAT2, pod opieką pani Prof. Katarzyny Wilk i pani Prof. Katarzyny Nessing wyjeżdżają na zajęcia do I pracowni fizycznej Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym czasie ich młodsi koledzy z klas I z pewnością dowiedzą się, co ciekawego zapisano im w gwiazdach na nadchodzący rok, a wszystko podczas styczniowej wizyty w Śląskim Planetrium (jeśli zdążymy przed zapowiadanym remontem).

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka, ale przecież nie samą nauką człowiek w „Staszicu” żyje;-) Dla miłej odmiany wyruszymy zimową porą na spektakle, seanse i wystawy:
11 stycznia spektakl „Tango” S. Mrożka w Teatrze Zagłębia – zaprasza pani Prof. Justyna Trzcińska-Rosik. 25 stycznia rockoperę „Jesus Christ Superstar” w chorzowskim „Teatrze Rozrywki” obejrzą klasy I BP1 i II HUM oraz ich wychowawczynie. Będzie też kolejne spotkanie szkolnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego, a także odwiedziny w Muzeum Śląskim.

UWAGA! UWAGA! Super ważne wydarzenie!

W styczniu uroczyście otworzymy nasze 4 nowe, wspaniałe, w pełni profesjonalne laboratoria językowe powstałe dzięki realizacji projektu „Tam, gdzie nowoczesność spotyka się z tradycją – kompleks cyfrowych laboratoriów do nauki języka angielskiego S.H.I.E.L.D.”. Projekt, który wymyśliła i napisała pani profesor Monika Karlik, znalazł uznanie amerykańskiej Fundacji Rodziny TIMKEN. Na jego realizację otrzymaliśmy niebagatelną kwotę ,UWAGA, 41 tysięcy 635 US dollars!!!

Już wkrótce lekcje języka angielskiego odbywać się będą nie w sali 64, czy 132, lecz w: Londynie, Nowym Jorku, Oxfordzie, Cambridge, i na Harvardzie…bo takie nazwy nosić będą nasze wspaniałe laboratoria.

Było światowo, a teraz będzie patriotycznie: 20 stycznia „Poloneza czas zacząć
Podkomorzy rusza. I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi…”
Tak, tak, dostojnym krokiem poloneza zbliża się do IV LO „Studniówka”, a za nią drobnym kroczkiem drepcze, nie mniej ważny, bo wpisany w szkolną tradycję, „Bal Gimnazjalny” 26 stycznia. A jak się już tak przez cały miesiąc „napracujemy, naoglądamy i natańczymy”, czeka nas zasłużony odpoczynek, bowiem 29 stycznia rozpoczną się ferie zimowe.
Miłych i bezpiecznych ferii, Drodzy Czytelnicy! Do usłyszenia w lutym.