Będzie się działo w Styczniu 2019

Nawet się nie spostrzegliśmy, a już Nowy Rok 2019, który przywitał nas zdecydowanie zimową aurą. Co ciekawego przyniesie „Staszicakom” styczeń? U nas, jak zawsze, dużo będzie się działo!
Począwszy od 3 stycznia uczniowie klas maturalnych, już po raz drugi w tym roku szkolnym, przystąpią do próbnej matury. Kochani, życzymy Wam połamania…..czarnych piór i długopisów!
7 stycznia zakończymy pierwsze półrocze, a czworo naszych licealistów weźmie tego dnia udział w okręgowym etapie 43 Olimpiady Języka Angielskiego.

UWAGA! UWAGA! WYJĄTKOWE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE!
W środę, 9 stycznia, zapraszamy Grono Pedagogiczne, Was drodzy Uczniowie, Waszych Rodziców oraz wszystkich Przyjaciół i Sympatyków naszego Liceum na IV „Staszicowski Koncert Noworoczny”. Zagramy i zaśpiewamy, aby rok 2019 był dobry i radosny. Nad wszystkim czuwają: niestrudzona koncertmistrzyni – pani Prof. Sławomira Dziewięcka oraz jej wierne „asystentki” – pani Profesor Anna Żelechowska i Pani Profesor Monika Karlik. Przybywajcie tłumnie, Drodzy Goście, a nie pożałujecie. Tak się gra i śpiewa tylko u nas!

Również 9 stycznia, w ramach cyklu „Spotkanie z Mistrzem”, uczniowie z rozszerzenia biologiczno-chemicznego klas II BP1 i II BP2 odwiedzą Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Katowicach, gdzie spotkają się z absolwentem IV LO, neurochirurgiem, dr n. med. Arkadiuszem Lechem. „Mistrz” zapozna swoje młodsze koleżanki i kolegów ze „Staszica” z nowoczesnymi technologiami radiochirurgii wewnątrzczaszkowej.

10 stycznia uczniowie naszego Liceum przystąpią do szkolnego etapu 34 Olimpiady Wiedzy Ekologicznej, a już nazajutrz, 11 stycznia, wszyscy miłośnicy przyrody z naszej Szkoły wybiorą się na wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, aby po raz kolejny uczestniczyć w fascynującej „Ogólnopolskiej Nocy Biologów”. Również 11 stycznia najlepsi romaniści z IV LO przystąpią do etapu okręgowego 42 Olimpiady Języka Francuskiego.

A w niedzielę, 13 stycznia, 27 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, na którym oczywiście nie zabraknie wolontariuszy ze „Staszica”. Od 14 do 25 stycznia nasze „Gumisie” zdecydowanie nie będą leniuchować, czekają ich bowiem rejonowe etapy Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych, a poziom wymagań jest, jak zawsze, bardzo wysoki. Miło nam przy tej okazji poinformować, że rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego, zarówno dla uczniów szkół gimnazjalnych, jak i podstawowych, przeprowadzony zostanie 16 stycznia w naszej Szkole. To dla nas miłe wyróżnienie. Po zakończeniu konkursowych zmagań, gimnazjaliści przystąpią jeszcze do drugiej tury egzaminów próbnych.

17 stycznia Staszicowska Kuźnia Talentów zaprasza młodych gości ze szkół podstawowych na arcyciekawe zajęcia pt: „Barwy chemii”, natomiast 18 stycznia odbędzie się w naszej Szkole etap rejonowy XVI Śląskiego Konkursu Matematycznego dla uczniów klas pierwszych i drugich szkół ponadgimnazjalnych. 19 stycznia do walki o laury w 48 Olimpiadzie Biologicznej przystąpią utalentowani biolodzy z IV LO. Trzymamy kciuki za konkursowe i olimpijskie zmagania wszystkich „staszicaków” !

Nauka, nauka i jeszcze raz nauka, ale przecież nie samą nauką człowiek w „Staszicu” żyje;-) Dla miłej odmiany w styczniu czekają nas bale, seanse teatralne i wystawy. 19 stycznia o godzinie 20.00 „Poloneza czas zacząć”!

„…Podkomorzy rusza. I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi…”

Tak, tak, dostojnym krokiem poloneza zbliża się do IV LO „Studniówka”, a za nią drobnym kroczkiem drepcze, nie mniej ważny, bo wpisany w szkolną tradycję, „Bal Gimnazjalny” ( sobota, 26 stycznia). Życzymy szalonej zabawy!

22 stycznia klasa III HUM wyjeżdża do Krakowa, aby obejrzeć wspaniałe wystawy i delektować się spektaklem teatralnym w „krakowsko-warszawskich klimatach”. 24 stycznia Staszicowska Kuźnia Talentów ponownie zaprasza młodych gości ze szkół podstawowych na zimowe spotkanie. Tym razem będą to porywające zajęcia z biologii zatytułowane „Zaglądamy do wnętrza człowieka”. Końcówka miesiąca upłynie w IV LO pod znakiem, pełnego naukowych atrakcji, Festiwalu Języków Obcych, który rozpocznie się 29 stycznia.

Życzymy wszystkim uczniom i nauczycielom dużo pozytywnej energii i zapału do udziału w styczniowych przedsięwzięciach. Trzymajcie się ciepło!

Do usłyszenia w lutym.