„Biotechnologia – przyszłość, wszechstronność, możliwości” – wykład

NewsyMożliwość komentowania „Biotechnologia – przyszłość, wszechstronność, możliwości” – wykład została wyłączona

Biotechnologia – przyszłość, wszechstronność, możliwości” to wykład przygotowany i zaprezentowany przez studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego reprezentujących Stowarzyszenie Młodych Biotechnologów; wysłuchali go 24 stycznia uczniowie klasy 3BC1 i 3BC2. W trakcie zajęć mieliśmy możliwość zgłębienia tajników biotechnologii tradycyjnej oraz nowoczesnej. Dowiedzieliśmy się, czym zajmują się poszczególne sektory tej dziedziny nauki: biotechnologia biała, czerwona, niebieska, fioletowa oraz zielona. Poznaliśmy procesy rządzące biotechnologią molekularną, takie jak: elektroforeza żelowa umożliwiająca rozdział materiału genetycznego w polu elektrycznym; PCR pozwalająca w krótkim czasie utworzyć ogromną ilość kopii wybranego fragmentu DNA, a także sekwencjonowanie dające możliwość poznania dokładnej sekwencji nukleotydowej genów. Jednym z ostatnich punktów wykładu było przedstawienie istoty komórek macierzystych. Dowiedzieliśmy się między innymi o ich rodzajach, sposobie pozyskiwania, jak również ich wykorzystaniu w różnych gałęziach nauki. Wykład zwieńczył quiz z nagrodami. Była to bardzo ciekawa i pouczająca lekcja biologii.

Aleksandra Żabińska

uczennica kl. 3BCH2