„Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza”

NewsyMożliwość komentowania „Bój o czapkę kapitana Antoniego Stawarza” została wyłączona

Wczoraj, 18 listopada w jednym z wyjątkowych miejsc stolicy – w Muzeum Wojska Polskiego – odbyła się VI edycja konkursu wiedzy historycznej o odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Do „Boju o czapkę kapitana Antoniego Stawarza”, bo taki tytuł nosił konkurs, stanęło kilkudziesięciu licealistów z całego kraju. Naszą szkołę reprezentowali: Michał Krupiński oraz Wiktor Nogajczyk z klasy 3 MP. W sali ekspozycyjnej Muzeum wystawy „Tobruk 1941” uczestnicy napisali bardzo trudny test oraz wypracowanie dotyczące obrony Lwowa w 1918 roku. Historyczny klimat dopełniały stroje organizatorów konkursu – Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków, którzy wystąpili w mundurach polskich z czasów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku.

Miłym akcentem na zakończenie spotkania w Muzeum Wojska Polskiego było wystąpienie Pani Minister Anny Marii Anders, która objęła patronatem honorowym konkurs. Pani Minister pogratulowała uczestnikom zapału i entuzjazmu, zachęciła do dalszej nauki i zgłębiania wiedzy historycznej, a potem był czas na pamiątkowe zdjęcia.

Rozwiązanie konkursu nastąpi 13 stycznia 2017 r. W klasyfikacji generalnej nagrodę stanowi replika czapki kpt. Antoniego Stawarza przyznawana zwycięskiej szkole. Natomiast każdy z uczestników walczy o nagrodę indywidualną, którą stanowią indeksy na studia I stopnia na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz na Uniwersytecie Warszawskim.

Trzymamy kciuki za Michała i Wiktora!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress