Chemicy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych

NewsyMożliwość komentowania Chemicy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych została wyłączona

„Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia”.

Herodot, historyk grecki

Inspirując się słowami ojca historii, greckiego historyka Herodota w dniu 7 lutego 2020 roku 28 śmiałków z klas pierwszych, drugich i trzech pod czujnym okiem profesor Beaty Jaromin i profesora Romualda Hassy, realizujących chemię w zakresie rozszerzonym, z pełnym zaangażowaniem udało się równym krokiem do jednego z największych instytutów naukowych w Polsce, którego serce stanowi jedyny w naszym kraju badawczy reaktor jądrowy o zacnym imieniu „MARIA”.

„Uczony jest w swojej pracowni nie tylko technikiem, lecz również dzieckiem wpatrzonym w zjawiska przyrody, wzruszające jak czarodziejska baśń”. Te słowa Marii Skłodowskiej-Curie posłużyły jako motto młodych naukowców, którzy w piątkowy słoneczny dzień mieli okazję w Narodowym Centrum Badań Jądrowych dowiedzieć się nieco więcej na temat fizyki i chemii cząstek elementarnych. Dzięki zaangażowaniu tamtejszych pracowników zrozumieliśmy, co to jest promieniotwórczość naturalna i promieniowanie tła, jak działa reaktor jądrowy, a także poznaliśmy sposoby ochrony radiologicznej, które wywołały w uczestnikach dreszczyk emocji (szczególnie śluza tuż przed wejściem do komory reaktora). Po wstępnym wprowadzeniu do tematu chemii radiacyjnej uczniowie udali się do śluzy zbudowanej z ołowianych ścian, w której każdy z osobna poddał się pomiarom określającym przyjętą dawkę promieniowania – w celu sprawdzenia i porównania, czy po wyjściu z obiektu dawka przyjętego promieniowania nie wzrosła (procedury bardziej restrykcyjne niż na lotnisku). Następnie równym krokiem uczestnicy ruszyli w kierunku „Marii”, aby oddać jej pokłon – a dokładniej wejrzeć w jej głęb. A tam? Basen o głębokości 11m i zjawiskowa niebieska poświata wokół samego rdzenia. PIĘKNE!!! Zdemineralizowana woda, w której znajdowały się pręty paliwowe oraz błękitna poświata wokół rdzenia (promieniowanie Czernkowa) wzbudziły zachwyt u niejednego z nas.

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jest jednym z najbardziej strzeżonych obiektów w naszym kraju, zatem zdobyta wiedza i doświadczenia z pobytu w tymże ośrodku muszą zostać słodką tajemnicą.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress