Ciekawe spotkanie geografów

RPA? Namibia? Botswana? Zambia? Zimbabwe?
Daleko? Dla 2 rozszerzenia geograficznego nigdzie nie jest za daleko. Dzięki wspaniałemu wykładowi, który odbył się w miniony poniedziałek mieliśmy okazję posłuchać opowieści z podróży po południowej Afryce z pierwszej ręki. Naszym gościem był dr hab. inż. prof. UŚ Jacek Różkowski.

Podróż podczas warsztatów geograficznych do południowej Afryki rozpoczęła się od RPA, gdzie uczestnicy zwiedzili Przylądek Dobrej Nadziei, którego nazwa okazała się myląca. Otóż został tak nazwany nie dlatego, że jak Przylądek Igielny dodaje otuchy żeglarzom, ale dlatego, że dotarcie do niego przyniosło nadzieję królowi Portugalii. Okazało się również, że RPA ma 3 stolice (Kapsztad – legislacyjna, Pretoria – egzekutywna oraz Bloemfontein – sądownicza). Góry Stołowe znajdujące się w RPA są zaliczane do 7 cudów świata według UNESCO, ponieważ znajduje się tam największe na świecie skupisko żywych organizmów.

Następnym przystankiem była Namibia słynąca z pustyni Namib, czyli najstarszej (w tym kształcie) pustyni na świecie oraz diamentonośnej rzeki Oranje, stanowiącej granice z RPA. W Namibii, w pobliżu Zatoki Wielorybów, znajduję się najstarszy endemit (welwiczja przedziwna), żyjący na tym obszarze w niezmienionej formie aż 1000 lat.
Kolejnym odwiedzanym krajem była Botswana, gdzie przy granicy znajduje się największy meteoryt , który, spadając, nie utworzył krateru. Kraj ten słynie także z pustyni Kalahari. Rzeką graniczną pomiędzy Zambią a Zimbabwe jest Zambezi, tworząca majestatyczne Wodospady Wiktorii możliwe do obserwacji z obydwu krajów.
Ostatnim punktem naszej wyprawy był Park Krugera w RPA, gdzie było deszczowo, a temp. to ok 12°C, co w porównaniu do panujących w zwiedzanym wcześniej Parku Narodowym Namib-Naukluft upałów klimatu zwrotnikowego, mogło zaskoczyć podróżnych.
Oczywiście zostaliśmy ostrzeżeni przed panującymi w Afryce chorobami, takimi jak malaria, a roznoszonymi przez komary.

Z pewnością cały wykład zachęcił nas do uczestniczenia w podobnym wyjazdowych warsztatach geograficznych, gdzie nie tylko geografowie są mile widziani, ale wszyscy ludzie ciekawi świata.
Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress