CO ŁĄCZY PŁYTKĘ ZŁOTA Z MKROSKOPEM- CZYLI ZAJĘCIA NA WYDZIALE BIOLOGII I OCHRONY ŚRODOWISKA UŚ W KATOWICACH.

W piątek 17 lutego 2017 r. uczniowie z klasy 2BCH odwiedzili Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Mieliśmy możliwość poznania możliwości mikroskopu skaningowego oraz pracy z nim. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż dotychczas tylko uczyliśmy się o nim, jednak nigdy nie mieliśmy z nim styczności. Można powiedzieć, że sformułowanie „zobaczyć coś z bliska” nabrało dla nas nowego znaczenia, bo powiększenie w takim mikroskopie wynosi 500 000 razy. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad zbadaniem składu i struktury wydzieliny pokrywającej ptasie pióra, do których to badań niezbędny im jest właśnie mikroskop skaningowy. Zaskoczeniem dla nas był fakt, że, aby w ogóle zobaczyć coś pod tego rodzaju mikroskopem, należy napylić preparat warstwą złota w specjalnym urządzeniu. Wzbudziło ono w nas niemałe zainteresowanie, a najbardziej ciekawi byliśmy grubości płytki złota. Mieliśmy mnóstwo pytań i nie zdążyliśmy ich wszystkich zadać, dlatego mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś tam wrócić.

Nasza piątkowa wycieczka nie zakończyła się jednak na Uniwersytecie Śląskim. Zawitaliśmy także na wystawę Body Worlds w Katowicach. Zobaczyliśmy ludzkie ciało chyba pod każdą możliwą postacią i nie ukrywam, że kusiło nas, aby sprawdzić, jakie jest w dotyku. Choć jako profil biologiczno-chemiczny mamy styczność z narządami, czy to w podręczniku, czy podczas sekcji, to jednak część rzeczy mocno nas zaskoczyła. Zdziwiła nas na przykład wielkość przepony czy ludzkich nerek. Wystawa ta wzmogła nasze i tak już duże zainteresowanie ludzką anatomią oraz pozwoliła uświadomić, jak wspaniały i złożony jest ludzki organizm.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.