Czwarty dzień Festiwalu Języków Obcych

Kolejny dzień Festiwalu Języków Obcych rozpoczęliśmy nietypowo. Młodzież gimnazjalna uczestniczyła w wykładzie prowadzonym przez Panią mgr Beatę Olczyk, tłumacza przysięgłego języka czeskiego. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z podstawami języka naszych południowych sąsiadów, a także rozwiać swoje wątpliwości związane z tłumaczeniem pozornie znanych czeskich wyrazów, wywołujących uśmiech na twarzach Polaków. Ponadto prezentowane były różnice kulturowe, które prowadząca ilustrowała piosenkami Jaromira Nohavicy.

Na czwartej godzinie lekcyjnej „staszicowskie gumisie” spotkały się na sali gimnastycznej, gdzie odbywała się impreza podsumowująca dotychczasowe wydarzenia festiwalu. Ogłoszono wyniki Staszicowskiego Konkursu Wiedzy o krajach europejskich. Różnica punktowa między klasą 3 oraz 1 GA była tak niewielka, iż konieczna była dogrywka w formie quizu wzorowanego na „Milionerach”. Zwyciężyła klasa 1 GA. Gratulujemy wiedzy! Rozstrzygnięty został konkurs na najciekawszy teledysk do piosenki „Let it snow”. W kolejnej części uczennica gimnazjum, która mieszkała kilka lat w Wielkiej Brytanii, opowiedziała o codziennym życiu na wyspie, zwracając uwagę na aspekty szkolne, kulturowe i kulinarne. Na koniec wszyscy uczestnicy zaśpiewali angielską piosenkę „Once there was a car”, która zawierała w sobie element edukacyjny, związany z szybkim artykułowaniem i zapamiętywaniem słów.

To nie wszystko! Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w warsztatach poetyckich POETRY CLASSES organizowanych przez p. mgr K. Widerę. Efekty pracy twórczej będzie można podziwiać w lutowym wydaniu naszej internetowej zakładki „Gimnazjalista Lingwista”. Już wkrótce przeczytacie tam SHAPE POEMS (poezja graficzna), ACROSTIC POEMS (akrostychy), CINQUAINS (pięciowiersze lub pentystachy) …i nie tylko!

Również 6. lekcja dla grupy lektoratowej 1A musiała być zaskoczeniem. P. mgr A. Morawska – nauczyciel wychowania fizycznego i jednocześnie studentka filologii angielskiej przygotowała prezentację „A History of Immigration”. Przygotowana prelekcja była jedynie pretekstem do podjęcia dyskusji przez uczennice i odpowiedzi na pytania nurtujące przeciętnego Europejczyka, a przede wszystkim, czy obecna sytuacja imigrantów była do przewidzenia, czy historia już czegoś nas -obywateli Europy – nie nauczyła? …Bo przecież historia kołem się toczy…

W dalszym ciągu uczniowie klas licealnych szlifują również język niemiecki. Podczas lekcji przedstawiane były prezentacje dotyczące najważniejszych informacji realioznawczych (grupa 2b), natomiast grupa 1d przygotowała smakowicie brzmiące i wyglądające prezentacje dotyczące kuchni regionalnej Niemiec. Uczniowie mogli też trenować wymowę czytając tzw. „łamańce językowe”, oczywiście związane z jedzeniem i artykułami spożywczymi. Mieliśmy dużo świetnej zabawy.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.