Debata oksfordzka w dawnej Fabryce Oscara Schindlera

W minionym tygodniu uczniowie klas pierwszych o profilu politologicznym mieli możliwość zwiedzania wystawy „Kraków – czas okupacji 1939-1945” mieszczącej się w dawnej Fabryce Emalia Oscara Schindlera, będącej obecnie częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Nie był to jednak jedyny punkt ich wizyty w dawnej polskiej stolicy. Najbardziej emocjonującym momentem było kibicowanie naszej drużynie, która stoczyła drugi pojedynek w turnieju debat oksfordzkich „Debaty Pamięci” w ramach Dni Pamięci Ofiar Gestapo organizowanych z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Tym razem naszym przeciwnikiem był zespół z VII Liceum Ogólnokształcącego im. Zofii Nałkowskiej w Krakowie. Temat, z którym musiały się zmierzyć obie drużyny, brzmiał: „Patrząc z perspektywy władz Rzeczpospolitej i Wodza Naczelnego właściwsze było pozostanie w kraju niż ewakuacja do Rumunii”. Tak jak w pierwszej debacie staszicacy okazali się zdecydowanie lepsi od swoich przeciwników, dzięki czemu umocnili się na prowadzeniu w swojej grupie. Decydującą debatę nasi uczniowie stoczą z drużyną z III LO im. Jana Kochanowskiego, oczywiście z Krakowa.