Debata rowerowa

NewsyMożliwość komentowania Debata rowerowa została wyłączona

Ponad 20 km nowych ścieżek rowerowych w tym roku, kolejne kilometry w latach następnych, wypożyczalnia rowerów miejskich od wiosny przyszłego roku, uwzględnianie potrzeb rowerzystów przy okazji przebudowy, remontu i budowy nowych dróg – takie i inne jeszcze pozytywne zmiany czekają rowerzystów w Sosnowcu.

29 maja w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Sosnowcu odbyła się debata rowerowa pt. „Rower – nie tylko rekreacyjnie”. Wiceprezydent miasta pan Mateusz Rykała oraz pełnomocnik UM do spraw polityki rowerowej pan Rafał Siciński przyjechali na nią – rowerami miejskimi, tymi, którymi od wiosny 2018 roku będą mogli jeździć wszyscy sosnowiczanie. To od nich właśnie usłyszeliśmy o tych wielce obiecujących planach inwestycyjnych w mieście.

Celem debaty była popularyzacja roweru jako środka transportu wśród młodzieży szkół sosnowieckich oraz innych mieszkańców miasta. Jazda rowerem została oświetlona z różnych perspektyw, a to dzięki obecności gości reprezentujących różne instytucje i środowiska: prezydenta, radę miasta, policję czy stowarzyszenia zajmujące się popularyzacją rowerów i organizujące imprezy rowerowe. Uczestnicząca w debacie młodzież ze „Staszica” i innych szkół mogła poznać nie tylko plany inwestycyjne naszego miasta dotyczące infrastruktury rowerowej, ale dowiedzieć się również, jak wygląda sytuacja rowerzystów w innych polskich miastach, jak bezpiecznie poruszać się po drogach, jak zatroszczyć się o właściwą postawę ciała na rowerze, jak wpływać na kształt budżetu obywatelskiego, by środki z niego były przeznaczane na inwestycje rowerowe, wreszcie jakie imprezy rowerowe są organizowane w Sosnowcu.

Debata zakończyła się stwierdzeniem, że Sosnowiec poważnie zabiera się za siebie jeśli chodzi o stwarzanie ułatwień rowerzystom, ale że musi minąć jeszcze trochę lat, nim ludzie rzeczywiście przekonają się, że korzystanie z roweru w mieście jest wygodne, bezpieczne i przyjemne i że zwłaszcza na krótszych dystansach z powodzeniem może on zastąpić samochód i być ważnym uzupełnieniem dla komunikacji miejskiej.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress