Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej

NewsyMożliwość komentowania Diecezjalny Konkurs Pieśni Patriotycznej została wyłączona

Już od godziny 11.00 w środę, 21 marca korytarze naszej szkoły, a także mała sala gimnastyczna rozbrzmiewały wieloma głosami oraz dźwiękami wydobywającymi się z różnych instrumentów muzycznych. Nasze Liceum bowiem, obok Zespołu Szkół Muzycznych oraz Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, było organizatorem finałowych zmagań Diecezjalnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Konkurs, zorganizowano w roku stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

W imieniu organizatorów gospodarz imprezy, pan dyrektor Grzegorz Walotek powitał gości, J.E. księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka – patrona honorowego konkursu, księdza doktora Michała Bordę, dyrektora Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej, pomysłodawcę i koordynatora całego przedsięwzięcia, jurorów oraz wszystkich wykonawców i ich opiekunów.

J.E. Ksiądz Biskup w swoim wystąpieniu podziękował pomysłodawcom i organizatorom konkursu oraz młodzieży i nauczycielom, że zechcieli się włączyć do konkursowych zmagań. Życząc wszystkim satysfakcji z występu, podkreślił wyjątkową rolę pieśni w kształtowaniu postaw patriotycznych i zachowaniu tożsamości narodowej.

Część oficjalną zakończyła prezentacja składu jury: pani profesor Dominika Kawiorska z Zespołu Szkół Muzycznych w Sosnowcu, ks dr Michała Borda i sierżant Kamil Szczepanik z Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Do konkursowych zmagań przystąpiło w sumie czterdziestu jeden uczniów z dwudziestu szkół diecezji sosnowieckiej, od Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, przez Jaworzno, Olkusz, Niegowonice, Siewierz i Wojkowice. Podzielono ich na dwie kategorie wiekowe: gimnazjaliści i licealiści, a w obrębie obu kategorii wydzieleni zostali soliści i duety/zespoły.

Repertuar muzyczny był bardzo szeroki od Roty i Pąków białych róż, poprzez piosenki z czasów II wojny światowej czy te z lat Solidarności i stanu wojennego, aż po współczesne, promujące filmy i seriale wojenne, np. Czas honoru.

Zmagania konkursowe – jak to stwierdził ksiądz dr Michał Borda, przedstawiając wyniki obrad jury -przerodziły się w prawdziwą galę pieśni patriotycznych. Było to możliwe dzięki wyjątkowo wysokiemu poziomowi występujących. Opinię tę podzieliła również pani Mirosława Kolwas-Soczyńska – Dyrektor Delegatury Sosnowieckiej Śląskiego Kuratorium Oświaty, która zaszczyciła nas swoją obecnością w drugiej części imprezy.

Dużo emocji, jak to zwykle bywa podczas konkursów, dostarczył werdykt jury. W kategorii duety/zespoły gimnazjalne nie przyznano miejsc I i II. Miejsce III przypadło reprezentantkom Zespołu Szkół Katolickich z Sosnowca za piosenkę „Deszcz jesienny”, którą zaśpiewały z towarzyszeniem instrumentów: Aleksandra Magiera, Anna Bryś, Marta Tokarz, Paulina Półtorak, Aleksandra Gołuszka i Róża Prusik. Natomiast w kategorii soliści gimnazjaliści jury przyznało aż cztery nagrody. III miejsce zajęła Kornelia Szlachta z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego z Olkusza piosenką „Taki kraj”. Miejsce II przypadło Sargisowi Davtyanowi ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Jaworznie za „Biały krzyż”. Miejsce I zajęły ex aequo Katarzyna Posikata z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Sosnowcu za „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos” oraz znana nam wszystkim Emilka Głowa z klasy 3 gim. B, która śpiewała piosenkę „Być może”.

Jury nie przyznało również I nagrody w kategorii duety/zespoły szkół ponadgimnazjalnych. III miejsce wyśpiewał sobie zespół z V LO im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej. Milena Jamrocha solistka oraz Piotr Berezka i Adam Berezka gitarzyści wykonali piosenkę „Biały krzyż”. II miejsce w tej kategorii przypadło reprezentantom naszego Liceum. Zespół w składzie: Tymoteusz Masarczyk (wokal), Andrzej Matyszkiewicz (gitara), Kasia Jurasz, Zuzanna Haberka, Kamila Burda (skrzypce) wykonał piosenkę „Ostatni list”.

Jury przyznało cztery nagrody solistom szkół ponadgimnazjalnych. III nagrodę otrzymała Kamila Dróżdż z LO im. Jana Pawła II w Siewierzu za wykonanie piosenki „Mury”. II nagrodę wyśpiewała sobie Milena Wiśniewska, solistka z gitarą z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Wojkowicach, która zaprezentowała utwór „Nie jesteśmy czerwonymi pionierami”. I miejsca, podobnie jak w przypadku gimnazjalistów, były dwa. Jedno przypadło Julii Łamacz z II LO im. E. Plater w Sosnowcu za „Dziewczynę z granatem”, a drugie Julii Knot z ZSO nr III im. Orła Białego w Jaworznie za „Modlitwę nocną”.

Życzliwe słowa i wsparcie patronów konkursu, wspaniała postawa uczestników, zaangażowanie ich opiekunów, działania organizatorek pp. Sławomiry Dziewięckiej i Anny Żelechowskiej, rzetelna praca jury pod przewodnictwem księdza Michała Bordy, profesjonalizm kolegów z radiowęzła i wiele innych rzeczy sprawiły, że byliśmy świadkami i uczestnikami pięknego wydarzenia artystycznego.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konkursu przygotowanej przez Jakuba Lasotę z klasy 3 gim. A

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress