DLACZEGO ODKRZESŁOWIENIE UCZNIÓW JEST TAK WAŻNE ?

„FitEdukacja” znaczy dla mnie: zdrowa, lekka, bez zbędnych obciążeń, świadoma, minimalistyczna, przyjazna dla człowieka, wykorzystująca potencjał, propagująca zdrowy tryb życia. „FitEdukacja” to przekazywanie praktycznej wiedzy o funkcjonowaniu mózgu, wspieranie dobrych nawyków (w tym nawyków żywieniowych!), to nacisk na kształcenie kompetencji miękkich (niezależnie od przedmiotu nauczania).

Z punktu widzenia neurodydaktyki jest to konieczne. Chyba już wszyscy wiedzą doskonale, że nauczanie przyjazne mózgowi nie może odbywać się w szkolnych ławkach (a przynajmniej nie zawsze). Jednak dzisiaj zbadamy ten temat z innej strony.

DLACZEGO ODKRZESŁOWIENIE UCZNIÓW JEST TAK WAŻNE ?

Wyobraź sobie, że na świecie rozprzestrzenia się śmiercionośny wirus, a naukowcy ostrzegają, że każdego dnia zbierze on żniwo w postaci 1500 ofiar. Prawdopodobnie taka informacja wywołałaby niezwykłą panikę. Ale choć brak aktywności fizycznej do tego prowadzi, to jednak przyzwyczailiśmy się do tego faktu i rzadko o nim wspominamy. Zapewne również z takiego względu, że rozprzestrzenienie się tego wirusa nie było gwałtowne i nie nastąpiło w krótkim czasie, lecz stopniowo i powoli przez ostatnie dziesięciolecia, bez wstrząsających artykułów na pierwszych stronach gazet. To tak jak z gotowaniem żaby. Gdyby ją wrzucić do wrzątku, wyskoczyłaby, ale że była w wodzie podczas jej stopniowego ogrzewania, dobrowolnie zgodziła się na śmierć…
Żeby dojść daleko, trzeba ruszyć z miejsca. Banał, prawda? Ale skup się na tych słowach – „ruszyć z miejsca”. Opuścić to, co znane, porzucić strefę komfortu i świadomie wystawić się na wiele niedogodności. Idąc dalej, abyś mógł zdobywać nowe przestrzenie jako uczeń, kumpel, przyjaciel, nauczyciel, rodzic, musisz poruszyć innych swoją postawą. A zanim poruszysz ich serca, po prostu poderwij się z krzesła!

Wprowadzając ruch w swój grafik, ratujesz życie sobie i innym.

Anders Hansen i Carl Johan Sundberg w swojej książce „Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta” powołują się na badania, które dowodzą, iż siedzenie przez większą część doby zwiększa ryzyko chorób krążenia, cukrzycy i przedwczesnego zgonu. I to niezależnie od stopnia aktywności fizycznej. Nie traktujmy tego tylko jak chwilowego trendu budzącej się szkoły. To naprawdę konieczność! Zwłaszcza w czasach cyfryzacji, która przykuwa młodych ludzi (i nie tylko) do screen mediów, a tym samym skłania do bezruchu.

Wydaje się, że jest coś niebezpiecznego w siedzącym trybie życia ponad to, że zwiększa on ryzyko nadwagi i zachorowalności na cukrzycę. Prawdziwym „czarnym charakterem” w tej sztuce może być substancja zwana lipazą lipoproteinową, która „odkurza” krew z tłuszczów i tym sposobem reguluje poziom cholesterolu. Jeśli się ruszasz, to lipazy lipoproteinowe uaktywniają się i zasysają tłuszcz, jeśli jesteś w spoczynku, to ta substancja także jest bezczynna.

Fizjoterapeuta Daniel Kawka w wywiadzie, którego jakiś czas temu udzielił „Inspiracjom dla Szkoły”, powiedział: Naukowcy stwierdzili, że siedzenie jest w obecnych czasach tym, czym było palenie papierosów pod koniec XX wieku. Brytyjczycy wyliczyli, że obniżona aktywność fizyczna kosztuje co roku państwo 20 miliardów funtów. Badacze stwierdzili, że godzina uprawiania sportu dziennie nie niweluje konsekwencji związanych z kilkugodzinnym siedzeniem. Jest to nadal zbyt duża dysproporcja. Nasz organizm dostosowuje się do aktywności, która jest dominująca. Receptą może być regularne rozciąganie się, które wykonywać można nawet w biurze lub szkole. Proszę mi uwierzyć, że nawet siedząc w biurze, można wiele zrobić dla swojego zdrowia, a początkowe „zmuszanie” się do ruchu przejdzie w przyjemny nawyk! Nie lekceważ tego wpisu. Często tak jest, że podczas lektury danej książki czy artykułu jesteśmy zachwyceni przesłaniem, ale gdy wrócimy „do siebie”, wszystko zostaje po staremu.

WYZWANIE

Tu znajdziesz proste i skuteczne ćwiczenia zapobiegające bólom pleców wraz z komentarzem specjalisty.

KAŻDY, KTO PRZEĆWICZY I ZADEMONSTRUJE ĆWICZENIA NA ŻYWO LUB NA NAGRANYM I PRZESŁANYM FILMIKU, OTRZYMA OCENĘ Z AKTYWNOŚĆI Z WF

Powodzenia!
prof. Agnieszka Morawska