DOBRA OSOBISTE – WARSZTATY PRAWNICZE

NewsyRelacjeMożliwość komentowania DOBRA OSOBISTE – WARSZTATY PRAWNICZE została wyłączona

W poniedziałkowy poranek odbyły się w naszej szkole warsztaty prawnicze. Zajęcia poprowadziły trzy studentki prawa Uniwersytetu Śląskiego, które na co dzień angażują się w działalność Koła Naukowego Prawa Cywilnego „Sapere Aude”.

Wykład na temat dóbr osobistych. Dowiedzieliśmy się, czym są dobra osobiste, co do nich się zalicza oraz w jaki sposób kwestia ich ochrony uregulowana jest w przepisach kodeksu cywilnego. Na wielu ciekawych przykładach przekonaliśmy się, jak łatwo przekroczyć cienką granicę pomiędzy tym co dozwolone, a tym czego robić absolutnie nie wolno. Od teraz inaczej będziemy postrzegać naszą wolność w świecie rzeczywistym oraz w internecie, który niezwykle często jest przestrzenią gdzie dobra osobiste nagminnie są naruszane.

Rozwiązywanie kazusu. Od teorii przeszliśmy do praktyki. O ile rozwiązanie kazusu nie sprawiło nam większych problemów, to jednak co innego było ważniejsze. Otwarły nam się oczy na obecność dóbr osobistych w naszym życiu. I to w wielu aspektach.

Jak prawidłowo napisać pozew cywilny. Znowu praktyka. Bardzo dokładnie zostaliśmy poinstruowani jak sporządzić pozew i… przystąpiliśmy do dzieła. Staraliśmy się wczuć w sytuację pokrzywdzonej i przelać na papier nasze argumenty, które miały uruchomić postępowanie przed sądem. Wyszło co najmniej poprawnie!

Zajęcia o dobrach osobistych były bardzo interesujące. Prowadzące je studentki wykazały się świetnym przygotowaniem merytorycznym i mamy nadzieję, że nie była to ostatnia ich wizyta w naszej szkole!

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z warsztatów.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress