„Dumni z Ewangelii i z Polski ”

Dnia 4 marca 2020 r. w budynku Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu odbył się etap diecezjalny (okręgowy) XXX Olimpiady Teologii Katolickiej, organizowanej przez Komisję Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. W tym roku naszą szkołę reprezentował uczeń klasy 3BP1 – Paweł Kowalski, który, uzyskując wystarczającą liczbę punktów, zakwalifikował się do etapu okręgowego. Tegoroczne hasło XXX Olimpiady Teologii Katolickiej „Dumni z Ewangelii i z Polski” było dla uczestników okazją, aby w Słowach Ewangelii i opracowaniach naukowych odkryć uniwersalność i ponadczasowość prawd wiary oraz wartości takich jak człowiek, rodzina, ojczyzna, naród. Spośród wielu tekstów prym wiodły rozważania Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego, z racji przypadającej na 7 czerwca beatyfikacji, oraz homilie św. Jana Pawła II (100 rocznica urodzin) skierowane do młodzieży.

W 1987 r. na Westerplatte, podczas 3 pielgrzymki do Polski, Papież Polak przedstawił sytuację Młodzieńca z Ewangelii, który pyta Chrystusa: ”Co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?”(Mk 10,17). Ma on, jak większość młodych ludzi, bardzo jasny pogląd na zasady, według których powinno się budować ludzkie życie (…).Jednak kiedy Mistrz zwrócił się do niego z miłością i powiedział: „Pójdź za mną” – nie poszedł. Przeszkodziło mu pragnienie, aby zachować wszystko, co miał. Pragnienie, ażeby bardziej „mieć”, przeszkodziło mu w tym, aby bardziej „być”(…).

„Każdy z Was młodzi przyjaciele znajduje też w życiu jakieś swoje „Westerplatte”, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można „zdezerterować”. Wreszcie – jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba „utrzymać i „obronić”, tak jak to Westerplatte, w sobie i wokół siebie. Tak, obronić – dla siebie i dla innych”…