DZIAŁO SIĘ PÓŁ WIEKU TEMU

50 lat temu młodzi Polacy, głównie studenci wyższych uczelni, zaprotestowali przeciw ograniczaniu wolności słowa przez władze komunistyczne. Masowe represje wobec uczestników protestów były niesłychanie ważnym wydarzeniem formacyjnym dla rodzącej się antykomunistycznej opozycji. Połączona z nimi antysemicka nagonka doprowadziła do wyjazdu z Polski kilkunastu tysięcy Polaków żydowskiego pochodzenia stanowiących elitę ówczesnego życia naukowego i kulturalnego. Dla współczesnych młodych ludzi tamte wydarzenia to historia bez mała równie odległa jak dzieje starożytnego Egiptu. Dlatego postanowiliśmy im przybliżyć tamte wydarzenia. W poniedziałek godzinny wykład omawiający genezę, przebieg i skutki tamtych wydarzeń wygłosiła pani dr Angelika Blinda z Biura Edukacji Narodowej IPN. Dzień później gościliśmy uczestnika tamtych wydarzeń, a w okresie późniejszym jednego z ważniejszych działaczy opozycji demokratycznej, pana Andrzeja Celińskiego, który podzielił się z nami wspomnieniami z tamtego okresu, a następnie odpowiadał na pytania zadawane przez prowadzących spotkanie – Agnieszkę Starczewską i Konrada Gluzę. Dzięki tej lekcji żywej historii uczniowie naszego liceum mogli poznać czasy, w których przyszło dorastać ich przodkom. I które, miejmy nadzieję, nigdy nie powrócą.