„Dziedzictwo Reformacji”

W 2017 roku mija 500 lat od wystąpienia Marcina Lutra. Kościoły protestanckie świętują  jubileusz reformacji. Te ważne, niekiedy kontrowersyjne wydarzenia stały się tematem sesji zatytułowanej „Dziedzictwo Reformacji”, która odbyła się w naszej szkole we wtorek 7 listopada. Sesję, prowadzoną przez uczniów klasy 2 humanistycznej Julię Cieślik i Oskara Stobienieckiego, otworzył Pan Dyrektor Grzegorz Walotek, który przedstawił prelegentów oraz powitał zaproszonych gości – naszych emerytowanych i obecnych nauczycieli, młodzież z Liceum Korczaka i Liceum Roździeńskiego wraz z opiekunami oraz uczniów naszej szkoły z rozszerzeń humanistycznych. Zanim wsłuchaliśmy się w głosy kolejnych mówców w klimat reformacyjnych rozważań wprowadził nas szkolny chór pod opieką pani prof. Agnieszki Morawskiej i jej asystentki Edyty Jagody. W jego wykonaniu usłyszeliśmy kompozycję Piotra Pałki „Per Crucem tuam”.

Jako pierwszy w naszej sesji wystąpił pan doktor Paweł Duda, adiunkt Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, pracownik naukowy Zakładu Historii Nowożytnej. Pan doktor wygłosił wykład zatytułowany „Geneza Reformacji i fenomen sukcesu Lutra”, w którym z wirtuozerią scharakteryzował warunki społeczne, ekonomiczne, historyczne i kulturowe, które wpłynęły na sukces reformacyjny Marcina Lutra. To był bardzo zajmujący wykład. Kolejnym prelegentem był ksiądz doktor Adam Malina, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach, a od kwietnia tego roku prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Warto dodać, że Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP i wybierany jest na 5-letnie kadencje. Ksiądz Malina rozpoczął od dywagacji na temat, co tak naprawdę było sukcesem w zamyśle Lutra, a potem przeniósł bohatera wydarzeń sprzed 500 lat na współczesny grunt, tworząc i omawiając cv Marcina Lutra. Ostatnim prelegentem był pan Tomasz Kalisz, historyk, były prezes Fundacji Literatury Chrześcijańskiej w Polsce  Christian Literature Crusade, przedstawiciel Wspólnot Kościołów Protestanckich. Pan Kalisz bardzo zajmująco mówił o różnych wyznaniach reformowanych. Podawał liczby, pokazywał mapy i opowiadał jak te wyznania kształtują się w dzisiejszym świecie. Sesję zakończyła prezentacja multimedialna przygotowana i zaprezentowana przez uczniów klasy 2 humanistycznej Natalię Deptułę i Konrada Gluzę, z której dowiedzieliśmy się jak wielu znanych i szanowanych Polaków reprezentuje wyznania reformowane. Uważamy, że sesja przygotowana przez panie prof. Sławomirę Dziewięcką i Annę Żelechowską to dobrze spędzony czas, który wzbogacił nas o nowe treści .
Specjalne podziękowanie za obsługę techniczną kierujemy do szkolnego radiowęzła oraz do Olka Jury za przygotowanie fotorelacji, do obejrzenia której serdecznie zapraszamy.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress