Dzień Komisji Edukacji Narodowej w „Staszicu”

„Nie nauczą mnie niczego kwiatki ani drzewa, lecz tylko drugi człowiek” (Sokrates). Pod tym hasłem obchodziliśmy święto całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi. Były podziękowania i życzenia, kwiaty, poczty sztandarowe oraz hymn; głos zabierał pan dyrektor Grzegorz Walotek, przewodnicząca Rady Rodziców pani Joanna Grabowska, a na koniec części oficjalnej życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły złożyli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Kalina Zalewska i Krzysztof Flak.

Głównym punktem oficjalnej części uroczystości było wręczenie nagród nauczycielom i pracownikom szkoły. W tym roku nauczyciele „Staszica” zdobyli wyjątkowe wyróżnienia. Niezwykle prestiżowe nagrody Ministra Edukacji Narodowej otrzymali: prof. Sławomira Dziewięcka oraz prof. Paweł Matyszkiewicz; nagrody Prezydenta Miasta Sosnowca – prof. Aleksandra Kiełtucka oraz prof. Ewa Mróz. Z kolei nagrody dyrektora szkoły otrzymali nauczyciele: prof. Anna Borgieł-Wodzicka, prof. Agnieszka Charuza-Siechowska, prof. Barbara Czwartos, prof. Marzena Dolniak, prof. Wioleta Garnik, prof. Bożena Kamińska-Mrozek, prof. Monika Karlik, prof. Marek Maryniak, prof. Mariola Plewnia i prof. Karol Winiarski – a także pracownicy administracji i obsługi: p. Lidia Czardybon, p. Anna Mike oraz p. Jolanta Solska.

Serdecznie gratulujemy wyróżnionym i nagrodzonym!

W drugiej części spotkania hala zabrzmiała śpiewem, roztańczyła się w rytmie wykonywanych utworów. Świetnie tę część uroczystości poprowadzili Agnieszka Pająk i Dariusz Kędra. Odpowiednio dozując napięcie, ogłaszali zwycięzców plebiscytu na najpopularniejszych nauczycieli „Staszica”. Nauczycieli – mistrzów w kilku kategoriach – wskazywała cała młodzież „Staszica”. W wielu szkołach odbywają się tego rodzaju plebiscyty, ten jednak był zupełnie wyjątkowy – z trzech powodów: po pierwsze dotyczył wyjątkowych nauczycieli, jakimi są pedagodzy IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu; po drugie – patrz punkt pierwszy; po trzecie – patrz punkt drugi. Nauczyciele byli przez młodzież nominowani w następujących kategoriach:

– Mistrz Elegancji;

– Mistrz Ciętego Języka;

– Mistrz Tańca;

– Wulkan Energii;

– Społecznik;

– Strażnik Dyscypliny;

– Przyjaciel od zaraz – oraz –

– Kosa, a zatem nauczyciel wyjątkowo ostry i wymagający.

O każdym zwycięzcy została przygotowana wierszowana zagadka, która w zabawny sposób opisywała cechy nagrodzonego nauczyciela, wzbudzając wiele emocji wśród publiczności. Ogłaszaniu nominowanych w poszczególnych kategoriach towarzyszył również pokaz nadesłanych przez nauczycieli zdjęć.

Nie powtarzamy tu nazwisk zwycięzców, gdyż rozgłosi je fama. Pewną podpowiedzą będą też zdjęcia. Nadmieńmy tylko, że najpopularniejsi nauczyciele naszej szkoły otrzymali stosowne statuetki, które symbolizują uczniów kształtowanych dzięki umiejętnościom, pracy i wysiłkowi profesorów.

Ogłaszaniu wyników plebiscytu towarzyszyła też muzyka oraz taniec. Swój talent wokalny zaprezentowali przed nami Oskar Strumiński, Jowita Jasińska, Małgosia Szczepek, Wiktoria Kubicka, Emilia Głowa oraz Jakub Wspaniały w towarzystwie równie wspaniałego szkolnego chórku. Występy wokalne uświetnili nasi utalentowani tancerze: Olivia Stebakowska oraz Piotr Cesarz. Wykonywane utwory nawiązywały do obchodzonego święta i całego procesu naszej edukacji. Podobnie było z poprzedzającymi je dedykacjami, które stanowiły również rodzaj życzeń.

W ten sposób my, uczniowie, mogliśmy wyrazić sympatię wobec naszych profesorów i podziękować im za wkład pracy włożony w naszą edukację oraz za nieskończone pokłady cierpliwości. Takie uroczystości w szczególny sposób wpływają na budowanie wspaniałej atmosfery, jaka panuje w „Staszicu”. Jest to zasługa zarówno uczniów, jak i nauczycieli, dlatego jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym profesorom, a wszystkim życzymy owocnej współpracy przez kolejne lata!

Tekst przygotowała Agnieszka Pająk z kl. 2hum.

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć.

Ciekawy montaż zdjęć z wydarzenia zamieścił prof. Paweł Matyszkiewicz na swoim profilu FB o nazwie „Radosna szkoła. Staszic oczami nauczyciela”. Oto linki:

Święto Komisji Edukacji Narodowej – obchody oficjalne

Nasi artyści, którzy swym talentem uświetnili dzisiejsze święto:

Wyniki plebiscytu: