DZIEŃ PATRONA

NewsyMożliwość komentowania DZIEŃ PATRONA została wyłączona

Dnia 8 listopada br. obchodziliśmy Dzień Patrona. Motywacją do świętowania właśnie na początku listopada stała się 261 rocznica urodzin Stanisława Staszica (ur. 6 listopada 1755 r.). Dzień Patrona był doskonałą okazją do zgłębienia wiedzy o wybitnym polskim działaczu oświeceniowym i politycznym, pisarzu, filozofie, przyrodniku i geografie, jakim był patron naszej szkoły. W organizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się zarówno uczniowie klas licealnych, jak i gimnazjum.

I tak na pozór zwykłego wtorku, mieliśmy niepowtarzalną okazję ujrzenia absolutnie wyjątkowego wcielenia wiceprzewodniczącego naszego liceum – Michała Krupińskiego, który tego dnia przybrał postać samego Stanisława Staszica. Ubrany w sutannę, ze względu na fakt, iż nasz patron miał święcenia kapłańskie, w towarzystwie dwóch dziewcząt wystylizowanych zgodnie z modą XVIII wieku, wędrował po szkole, odwiedzając uczniów podczas lekcji i wygłaszając zajmujące przemówienie na temat idei, którymi kierował się nasz patron. Dodatkową atrakcję dla Staszicaków stanowił poczęstunek w postaci cukierków – staszicowskich krówek z logo szkoły, rozdawanych przez jego towarzyszki.

Kolejnym wydarzeniem w ramach Dnia Patrona był całogodzinny wykład, jednego z najlepszych uczniów naszego liceum, laureata olimpiady historycznej – Jakuba Antosiewicza z klasy 3MP. Zgromadzone klasy pierwsze gimnazjum były pod wrażeniem ogromu wiedzy starszego kolegi, który, wzbudzając powszechne zainteresowanie, z charakterystyczną dla siebie precyzją przytoczył nietuzinkowy życiorys Stanisława Staszica. W trakcie prelekcji Kuby słuchacze mieli okazję oglądać prezentacje multimedialne o tej samej tematyce, które uczniowie klas pierwszych liceum wykonali w ramach lekcji wiedzy o kulturze. Tuż po zakończeniu wykładu odbył się krótki quiz wiedzy o Staszicu. Wśród zwycięzców znaleźli się Lidia Stachurska, Julia Miska oraz Grzegorz Lech, których nagrodzono słodkim upominkiem. Gratulujemy!

W związku z obchodami Dnia Patrona zadbaliśmy również o odpowiedni wystrój wnętrza szkoły. Popiersie naszego patrona znajdujące się w centralnej części szkoły zostało ozdobione staszicowskimi barwami. Kolejną okazją do zaprezentowania kreatywności naszych uczniów stała się wystawa prac plastycznych pt. „Staszic w karykaturze” umieszczona w szkolnej galerii. Prezentowane portrety, wykonane w ramach zajęć artystycznych, przykuwają uwagę i pokazują różnorodność możliwości przedstawienia patrona widzianego oczami uczniów.

Dzień Patrona to dobra okazja do refleksji, dlaczego właściwie nazywamy się Staszicakami i co powoduje, że powinniśmy być z tego określenia dumni. Inteligencja, wszechstronność i humanistyczna postawa,to tylko nieliczne cechy patrona naszej szkoły, które budzą podziw i stanowią inspirację dla młodego człowieka..

Od Stanisława Staszica powinien się uczyć każdy z Nas.

Aleksandra Lech 3MP

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress