Dzień Świeżaków

NewsyMożliwość komentowania Dzień Świeżaków została wyłączona

Jedyny Taki Tydzień, czyli „Tydzień Świeżaków” w „Staszicu”
Kalendarium wydarzeń:
W roku 1863 Eduard Manet namalował słynne „Śniadanie na trawie”.
W roku 1961 Blake Edwards nakręcił „Śniadanie u Tiffany’ego” z Audrey Hepburn w roli głównej.
W roku 2012 Adam Targos, Łukasz Nowak i Marlena Witkowska , uczniowie IV LO im. S. Staszica, wymyślili „Śniadanie Świeżaków”.

I tak to się zaczęło…
Już po raz czwarty uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących Nr 15 w Sosnowcu, czyli „Staszicaki” powitali swoje nowe koleżanki i kolegów z klas pierwszych podczas tak zwanego „Freshers’ Week”, czyli Tygodnia Świeżaków. Wzorem brytyjskich i amerykańskich uczelni, licealiści i gimnazjaliści z klas starszych ciepło witają nowoprzyjętych, by dodać im odwagi i przekonać, że ”nie taki diabeł straszny…”.

Powitalny tydzień zawsze pełen jest serdecznych gestów wobec „pierwszaków’ – tych z liceum i tych najmłodszych, z gimnazjum. Była już więc naklejkowa akcja „Cześć, jestem…”, wydano broszurkę dla pierwszoklasisty z planem szkoły, odbywały się wędrówki z przewodnikiem w labiryncie szkolnego budynku, czy dowcipna rywalizacja sportowa oraz zabawne quizy pt.: „Co każdy Świeżak wiedzieć powinien”. Zwieńczeniem staszicowskiego „Freshers’ Week” jest piątkowe ” śniadanie na trawie u Staszica”. Król Stanisław August Poniatowki miał swoje czwartkowe obiady, a Stanisław Staszic patronuje dorocznemu Śniadaniu Świeżaków.

Klasy pierwsze Gimnazjum i Liceum wraz z wychowawcami dostojnie wkraczają do hali sportowej. Miały być nasze staszicowskie ogrody, lecz pogoda nie była dla nas łaskawa w tym roku.

Rozlegają się oklaski. Kochani, cieszymy się, że jesteście z nami! – wita uczniów Pan Dyrektor i przedstawiciele Samorządu Szkolnego. Urocze koleżanki z klas starszych serwują apetyczne kanapeczki i soczki pełne witamin. Rozmawiamy, przechadzamy się, tańczymy…wszyscy razem – uczniowie i nauczyciele Staszica. Pierwszoklasiści należą już do naszej wielopokoleniowej staszicowskiej rodziny!

I ja tam byłam,
Miód i wino piłam,
A co widziałam,
Wam opowiedziałam…

 

Monika Karlik, nauczycielka języka angielskiego

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.


Śniadanie Świeżaków – 04.09.2015 r. (piątek)

Godzina rozpoczęcia – 10.00 (początek trzeciej lekcji)

Przewidywany czas trwania – 1 lekcja

Miejsce – w zależności od pogody: boisko/hala gimnastyczna

koordynatorzy:

mgr I. Bałtrukiewicz,
mgr D. Kantor

Harmonogram:

Klasy drugie i trzecie gimnazjum i liceum wraz z wychowawcami udają się na trybuny przy boisku ( w przypadku sprzyjającej aury) lub na halę (w przeciwnym przypadku).

Klasy pierwsze wraz z wychowawcami prosi się o ustawienie przy wyjściu na boisko przy hali (pogoda) lub na pierwszym piętrze przy wejściu na galerię w następującej kolejności:

1GA i p. prof. K. Widera
1GB i p. prof. J. Augustyn
1MAT1 i p. prof. B. Wojciechowska-Karbownik
1MAT2 i p. prof. M. Maryniak
1BCh i p. prof. E. Mróz
1BP i p. prof. A. Charuza-Siechowska
W tej kolejności klasy będą też wchodzić odpowiednio na halę (przez galerię) lub na boisko (przed trybuny) po wywołaniu.

Po kilku słowach wstępu szeregi się załamują, a urocze uczennice roznoszą kanapki i napoje.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress