Emocjonalny wieczór w Teatrze Śląskim: „Skazany na bluesa”

W miniony czwartek, 28 listopada uczniowie klasy medialno-prawnej 2d2 wraz z profesorem Michałem Orczykiem byli świadkami przejmującego spektaklu. Wieczorem w Teatrze Śląskim w Katowicach mieli okazję zobaczyć „Skazanego na bluesa” w reżyserii Arkadiusza Jakubika – polskiego aktora i scenarzysty. To historia ikony popkultury Ryszarda Riedla, nieżyjącego lidera zespołu Dżem. Główną rolę zagrał fenomenalny Tomasz Kowalski. Scenariusz spektaklu powstał w oparciu o polski film o tym samym tytule z 2005.

Widowisko nie miało charakteru czysto dokumentalnego – było mocno inspirowane twórczością malarzy naiwistycznych pochodzących ze Śląska należących do tzw. Grupy Janowskiej. Na scenie można było ujrzeć postaci i motywy występujące na ich obrazach. Artystyczna wizja życia Riedla, jego wspomnienia i życiowe upadki i wzloty były przeplatane odgrywaniem na żywo największych hitów legendarnego zespołu: „Jak malowany ptak”, „Czerwony jak cegła” czy „Wehikuł czasu”. Taka forma ukazania historii głównego bohatera bardzo przypadła widzom do gustu. Widownia była szczególnie poruszona podczas emocjonalnego i wzruszającego finału niosącego bardzo ważne przesłanie, a ponadto okraszonego niezapomnianym „Snem o Victorii”. Aktorzy zasłużenie zostali nagrodzeni trwającą kilkanaście minut owacją na stojąco.

Jak nietrudno wywnioskować, nasi uczniowie byli zachwyceni. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki niezapomniany wieczór z kulturą na najwyższym poziomie z udziałem staszicaków.