EU Youth Goals – co dalej ? (czyli o początku działań Forum Aktywnych)

Jako szesnasto-, siedemnasto-… dziewiętnastoletni uczniowie rozmyślamy o przyszłości – nie tylko naszej, jednostkowej, ale także otaczającego nas świata. To zadanie nie należy do najprostszych, jednak z pomocą doświadczonych samorządowców, polityków, ale przede wszystkim nauczycieli możemy tworzyć wspólnie bardziej skomplikowane projekty, które wkrótce ulepszą naszą rzeczywistość.

Aby zgłębić wiedzę na temat celów młodzieży zamieszkałej w Unii Europejskiej, udaliśmy się pod opieką prof. Anny Żelechowskiej do Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Katowicach. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób walczy się o równouprawnienie, ale przede wszystkim wspólnie zastanowiliśmy się nad standardami, jakimi powinien kierować się sektor edukacyjny w każdym państwie UE, aby kształcenie było nowoczesne – na miarę XXI w.
Ponadto, co bardzo nas ucieszyło, poruszyliśmy temat współpracy Ośrodka z naszą szkołą. Planujemy spotkania z nietuzinkowymi prelegentami, mające na celu rozbudzanie (w sposób niekonwencjonalny) zainteresowań dyplomacją.

To wczorajsze spotkanie ma dla nas szczególne znaczenie, jako że rozpoczyna cykl działań szkolnego Forum Aktywnych, czyli organizacji niezwykłej, bo powstałej tylko i wyłącznie z inicjatywy uczniów. Organizacja ta – mamy nadzieję – pozwoli nam, Staszicakom na rozwinięcie skrzydeł w naszych ulubionych dziedzinach nauki, jak i w niezwykle ważnej strefie społecznej. O dokładnych działaniach i celach Forum dowiecie się wkrótce!

Zuzanna Karcz , Martyna Bąchorek, Jakub Lasota z klasy 3gA