FANTASTYCZNY KRAM Z POEZJĄ

Fantastyczny – czyli ciekawy, oryginalny, niecodzienny, zajmujący się fantastyką, nierealny…. No nie! XIX Konkurs Interpretacji Poezji KRAM Z POEZJĄ odbył się rzeczywiście, choć na poprzedzających go warsztatach czytania poezji dużo się mówiło na temat iluzji, motywów fantastycznych w filmie i sztukach plastycznych, subiektywizmu w odbiorze literatury, poetyki negacji a nawet (na marginesie filmu „Incepcja” i wierszy Wisławy Szymborskiej) na temat kategorii filozoficznych związanych z odbiorem świata i z ludzką egzystencją.Tematy takie idealnie wpisały się w profil tegorocznego Fantastycznego Tygodnia Humanistycznego

Już po raz dziewiętnasty pomysłodawczynie takiego spotkania, prof. Barbara Strączek i prof. Bożena Wojciechowska- Karbownik, „otworzyły” KRAM Z POEZJĄ. Konkurs co roku przypomina o legendarnym poloniście, Profesorze Jerzym Kramie, który pracował w sosnowieckich liceach – również u nas- i świetnie umiał uczyć interpretacji wierszy. Napisał na ten temat kilka książek, a Jego uczniowie wspominają do dziś fascynujące lekcje języka polskiego.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół programowo niższych niż liceum i polega na samodzielnym ( są pytania pomocnicze, ale nieobowiązkowe) napisaniu interpretacji jednego z dwóch proponowanych wierszy.W obecnej edycji były to utworu Wisławy Szymborskiej- „Dworzec” i „Fotografia tłumu”.

Od 19 lat zbierają się na warsztatach i konkursie wrażliwi, inteligentni młodzi ludzie i dowodzą, że wciąż czyta się poezję….

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress