FANTASTYCZNY POCZĄTEK FANTASTYCZNEGO TYGODNIA HUMANISTYCZNEGO – CZYLI SPOTKANIE Z MISTRZEM DR ŁUKASZEM LAMŻĄ

MISTRZ to w pełni zasłużone określenie dla naszego gościa, absolwenta Staszica z 2004 roku, dr Łukasza Lamży.

Po ukończeniu studiów na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Śląskim (z kierunkami wiodącymi: socjologia i filozofia) podjął równolegle studia doktoranckie z filozofii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (UPJP2) w Krakowie oraz na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych na Uniwersytecie Śląskim ( z kierunkami wiodącymi: fizyka i geologia). W 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora. Obecnie jest współpracownikiem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie, wspólnej jednostki naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego i UPJP2. Jest autorem wielu artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz książek- m.in. „Przekrój przez Wszechświat”, „Granice Kosmosu – granice kosmologii”, ”Początek świata jako kres rozumu”, „Wszechświat krok po kroku”

Renesansowa osobowość oraz wiedza i erudycja połączona z umiejętnością zaciekawiania odbiorcy – TO NIE MOGŁO SIĘ NIE UDAĆ. Wykład (choć i pytania do słuchaczy były) na temat „ Smartfon – moja trzecia półkula. O przyszłości myślenia i wymyślania” ilustrowany muzyką i obrazami tworzonymi przez sztuczną inteligencję był fascynujący!

W drugiej części spotkania, w czasie rozmowy monitorowanej przez naszych prowadzących, Agnieszkę Starczewską i Igora Tomeckiego, pojawiło się wiele różnych wątków- od wspomnień ze Staszica począwszy na astrofizyce skończywszy. A zakończył swoje rozważania nasz MISTRZ stwierdzeniem, że filozofia jest potrzebna w życiu, bo zachęca do zadawania pytań.

Człowiek myślący powinien zadawać pytania „dlaczego” i ”po co”- taka była konkluzja organizatorki spotkania – prof. Bożeny Wojciechowskiej- Karbownik (zresztą wychowawczyni i polonistki Naszego Gościa).

A Agnieszka Starczewska napisała po spotkaniu:
„W dniu dzisiejszym (tj. 11.12.17) miało miejsce spotkanie z iście wyjątkowym Mistrzem! Niecodziennie bowiem gościmy w naszej szkole tak niesamowitego humanistę-w renesansowym tego słowa znaczeniu. Mowa tutaj o Panu Doktorze Łukaszu Lamży, który zaimponował wszystkim niesamowicie szeroką wiedzą.

Ale u naszego mistrza nie tylko to jest wyjątkowe! Potrafi bowiem skutecznie przekazywa
wiedzę prostym, zrozumiałym językiem. Jest świetnym popularyzatorem nauki. Dzisiaj wspięliśmy się na wyżyny intelektualne, najpierw słuchając wykładu naszego starszego kolegi na temat Sztucznej Inteligencji (AI), a następnie podejmując z nim dyskusję o nauce, twórczości, i oczywiście- filozofii nauki!

Pomimo dwugodzinnej uczty intelektualnej, wciąż czujemy niedostatek, licząc na (oby jak najszybsze!) kolejne spotkanie.

Chcących bliżej poznać twórczość Pana Lamży (warto!!!), zapraszam na jego fanpage http://facebook.com/co.robi.lukasz.lamza, a także na stronę https://www.copernicuscenter.edu.pl/autor/lukasz-lamza-2263, gdzie zamieszcza najnowsze publikacje. I namawiam do czytania książek Naszego Gościa!”

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress