FESTIWAL JĘZYKÓW OBCYCH – DZIEŃ PIERWSZY

Za nami pierwszy dzień Festiwalu. I tak, w dużym skrócie:

Grupa klasy 1b zaczęła tydzień od… hm… jak by to nazwać… „country&western energizer” 😊, czyli pod okiem Martyny Kuci z 2BP2, która przygotowała również prezentację na temat kultury country&western, poznała podstawowe kroki do tzw. line dance. Grono staszicowskich kowbojów jeszcze się powiększy – Martyna zamierza roztańczyć również inne grupy!

Przedstawiciele klas licealnych wzięli udział w plastyczno-językowym konkursie na plakat promujący naukę języków obcych – efekty ich pracy możecie podziwiać na parterze. Nie zapomnijcie o głosowaniu na pracę, która najbardziej Wam się podoba! Szczegóły wkrótce poda Samorząd.

Wiktoria Zawistowska, uczestniczka „Around the World in 120 minutes”, relacjonuje:

W ramach Festiwalu Języków Obcych uczniowie od 28 stycznia do 1 lutego mogą brać udział w szeregu interesujących wykładów. Jeden z nich zaprezentowała dzisiaj Zuzanna Ocetek, uczennica klasy 2mat2, która opowiedziała nam o swoim pobycie w Australii i Nowej Zelandii. Ogromne płaszczki, Hobbiton, pozornie przyjazne dingo… Dzięki zdjęciom oraz anegdotom Zuzi mieliśmy okazję poznać miejsca, które zaskakują różnorodnością flory, fauny oraz bogactwem kultury.

Prof. Kaczyńska, organizatorka wydarzeń związanych z językiem rosyjskim, relacjonuje 😊:

I. Chętni uczniowie klas trzecich liceum wzięli udział w wykładzie pracownika naukowego UŚ Wydziału Filologii Wschodniosłowiańskiej mgr Pawła Łaniewskiego. Nasz dzisiejszy gość przedstawił w bardzo przystępny i niezwykle interesujący sposób najważniejsze fakty z najnowszej literatury rosyjskiej oraz „przemycił ” odrobinę wiedzy o bogatej historii Rosji. Sporą część wykładu poświęcił sylwetce Zygmunta Dominikowicza Krzyżanowskiego – rosyjskiego pisarza o korzeniach polskich. Wykładowca zachęcił nas do sięgnięcia po dzieła, jak się wyraził, FENOMENALNE takich współczesnych tuzów literatury rosyjskiej jak: Zachar Prilepin („Klasztor”), Ludmiła Ulicka („Medea i jej dzieci”), Borys Akunin („Azazel”) i koniecznie Wieniedikt Jerofiejew („Moskwa -Pietuszki”).

Zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły, by w wolnym czasie (ferie się zbliżają…) sięgnęli do dzieł współczesnych pisarzy rosyjskich, z naciskiem na ostatnie z wymienionych!

II. W ramach tegorocznego FJO uczniowie III klasy LO w dniu dzisiejszym obejrzeli katastroficzny film produkcji rosyjskiej „Przyciąganie”. Jeśli lubicie bliskie spotkania z obcymi, to zapraszam na ciąg dalszy oglądania w piątek 😊.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.