Festiwal Języków Obcych rozpoczęty

NewsyMożliwość komentowania Festiwal Języków Obcych rozpoczęty została wyłączona

Dnia 13.02.2017 rozpoczął się w naszej szkole Festiwal Języków Obcych. W jego atmosferę wprowadził nas już wystrój szkoły. Uczniowie mogli poćwiczyć swoją wymowę czytając łamańce językowe lub też zapoznać się z palindromami czy ciekawostkami językowymi.
Na długiej przerwie unosił się na korytarzu zapach zapraszających do degustacji potraw. Uczniowie kosztowali tradycyjne dania np. kuchni włoskiej, białoruskiej, niemieckiej. Każdy znalazł coś dla siebie, gdyż obecne były smakołyki wszystkich kuchni europejskich.

Festiwal języków obcych to jednak nie tylko strawa dla ciała ale i dla ducha. Klasy trzecie uczestniczyły w wykładzie pt. Zmiany w języku angielskim. Prowadziła go p. dr Iwona Dronia – wykładowca Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu. Podczas wykładu zwrócono uwagę m.in. na zmiany leksykalne w języku spowodowane tzw. poprawnością polityczną. Kolejnym ciekawym elementem wykładu były informację o j. angielskim jako lingua franca i związanymi z tymi konsekwencjami, czyli uproszczeniu języka. Największe zainteresowanie wzbudziła odmiana języka określana jako „ponglish”, czyli połączenie języka angielskiego i polskiego. Powstałe w ten sposób wyrażenia są w powszechnym użyciu, jak. np. „będziemy w intaczu”. Na tej samej zasadzie można tworzyć neologizmy stanowiące bezpośrednie przeniesienie z jednego języka do języka docelowego. Kreatywnością wykazał się uczeń K. Hendel, który utworzył słowo „undertowel”, czyli…. ? Kto odgadnie?. Również gimnazjaliści mieli szansę poćwiczyć swój język angielski w nowym laboratorium językowym. Uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez prof. A. Kiełtucką, doskonaląc swoje umiejętności komunikacyjne.

Nie tylko język angielski królował w Staszicu w ten zimowy dzień. Pasjonaci języka niemieckiego z klasy 1GA mieli możliwość przedstawienia nakręconych filmów, w których opowiadali o własnej rodzinie. Gratulujemy pomysłowości! Natomiast miłośnicy języka francuskiego mieli możliwość poznania zamorskich terytoriów Francji, zrozumieć znaczenie skrótów DOM i TOM. Gimnazjaliści natomiast ćwiczyli słownictwo, uczestnicząc w grach i quizach językowych. Lekcjom języka rosyjskiego towarzyszyły ciekawostki związane z kulturą i tradycją tego pięknego kraju.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie, zapraszając jednocześnie do aktywnego udziału w kolejnych dniach Festiwalu Języków Obcych.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress